Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Nasıl Üretiliyor?

Bitcoin nedir? Sorusu, artık günümüzde kripto paralarla ilgisi olan olmayan herkesin sormuş olduğu bir sorudur. Bunun en büyük nedeni dünya çapında büyük bir popülariteye sahip olmasıdır.

Bitcoin Nedir?

bitcoin nedir

Bitcoin, dünyanın en popüler sana para birimlerinden biridir ve kripto teknolojisine istinaden, blockcahin altyapısıyla üretilmektedir. Üretimi sırasında önceki dönemlerde CPU gücünden faydalanılırken, yıllar içerisinde üretimi zorlaştığı için şuan GPU yani ekran kartı gücünden yardım alınmaktadır. Ekran kartı normal standartların üstünde olan bir bilgisayar, rahatlıkla Bitcoin üretimi yapabilmektedir. Peki bitcoin üretimi nasıl yapılmaktadır?

 

 

 

Bitcoin Nasıl Üretiliyor?

Bitcoin hakkında ufak bir bilgiye sahip olan birçok kişi, haliyle bitcoin nasıl üretiliyor? Sorusuna yanıt aramaktadır. Bitcoin’in üretimi aslında sanıldığı kadar karışık değil, biraz zaman ve biraz da bilgi birikimi gerektiren bir konudur. Bitcoin üretimi konusunda madencilik programları kullanılmakta ve bu madencilik programları, kripto adı verilen şifreli blokları bilgisayarın birtakım organlarıyla kırarak, ortaya Bitcoin adı verilen sanal para birimini çıkarmaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

bitcoin nasıl aılınır

Bitcoin nasıl alınır? Bu soru üzerinde son derece fazla bilgi kirliliğinin olduğunu söylemek mümkündür. Bitcoin’in satın alınması konusunda genel anlamda Bitcoin borsaları öne çıkmaktadır. Bu borsalar, yatırımcıların birbirleri ile Bitcoin ticareti yapmalarına olanak tanımaktadır. Bu borsalardan herhangi birine üye olarak, hesabınıza para yatırmanız durumunda Bitcoin alabilmeniz mümkündür. Alış emirleri ve satış emirleri vererek, gerekli olan Bitcoin ticaretini gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bitcoin dolandırıcılığı, bitcoin satın alımı ya da satışı konusunda tamamıyla ticareti gerçekleştiren kişilerin sonucu oluşan bir durumdur. Bitcoin’in bir insanı dolandırması söz konusu değilken, Bitcoin’i olan bir kişinin, elindeki Bitcoin kendi hatası dışında başkalarına kaptırması olağan dışı bir durumdur. Ayrıca Bitcoin satın alırken, doğru borsalara yatırım yapmaya, hesabınızın şifresini başkalarına vermemeye, Bitcoin piyasa durumuna ve Bitcoin’le ilgili dünya gündemi olan her türlü konuya dikkat etmek gerekmektedir. Bu unsurlar, Bitcoin’le ilgili fiyat, arz, talep ve daha birçok değişkenin etkilenmesine neden olabilmektedir.

Bitcoin Ticareti Yaparken Güvende Olmak

bitcoin hakkında

Bitcoin üye ol veya Bitcoin satın alma işlemleri için, öncelikle bir Bitcoin borsası bulmanız gerekmektedir. Bu borsaya üye olduktan sonra ise yapmanız gereken ilk işlem, 2FA özelliğini devreye sokmaktadır. 2FA, kısacası iki aşamalı güvenlik sistemidir ve borsa üzerinde bulunan Bitcoinlerinizin çalınması konusunda size büyük bir güvence sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde sizden izinsiz olarak hesabınıza başka bir kişinin erişmesi söz konusu dahi olmamaktadır.

Bitcoin’in Tarihçesi

Twitter, Facebook, Instagram veya Bitcoin nedir youtube gibi platformlarda, bahsi geçen soru üzerinden insanlara Bitcoin tanıtılmaya çalışılmaktadır. Bununla birlikte söz konusu sanal para biriminin madencilik yani mining işlemi hakkında da birçok detay verilmektedir. Ancak öncelikle bu para biriminin tarihçesine inmek ve oluşumunu anlamak, daha mantıklı olacaktır. Bitcoin, 3 Ocak 2009 tarihinde üretimine başlanan bir kripto para birimidir. Bu tarihten sonra yavaş yavaş değer kazanmaya başlayan söz konusu kripto para birimi, günümüzde 50 bin TL civarlarında bir değere sahiptir.

Bitcoin Sistemi Nasıl İşlemektedir?

Günümüzde sıklıkla “bitcoin nedir nasıl kullanılır?” sorusuyla karşılaşılmakta ve bu soru üzerinden Bitcoin sisteminin yapısı anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu kripto para birimi, Bittorent ağlarına benzer özellikler gösteren, bir noktadan başka bir noktaya olacak şekilde konuşlanmış bir ağ sistemidir. Ağ üzerinden gerçekleşen her türlü faaliyet kayıt altına alınmaktadır. Bu sistem sayesinde Bitcoin ticaretlerine ve diğer her türlü işleme üçüncü kişilerin müdahale etmesi söz konusu olmamaktadır. Ayrıca her Bitcoin, sadece belirli kişilere ait olduğu için, Bitcoinlerin başkaları tarafından ele geçirilmesi söz konusu olmamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir