Çiftçi Kredisi Faiz Oranları 2018 – 2019 | Güncel Oranlar

çiftçi kredisi faiz oranları 2019

Çiftçi Kredisi Faiz Oranları 2018 – 2019

Ülkemizde son yıllarda cari açığın giderek artıyor olması ve buna bağlı olarak üretimin de halen zayıf kalıyor olması, haliyle devletin üretime ciddi katkı vermesine olanak sağladı. Bu duruma bağlı olarak çiftçilere önemli ölçüde avantajlar getirilirken, kredi konusunda da faiz oranlarında ciddi bir düşüşe rastlandı.

Üretim için ilk olarak ciddi sermaye gerekirken, çiftçi gözünde bankaların en hızlı ve en garanti sermaye kaynağı olduğunu söylemek mümkün. Bankalar ise çiftçileri teşvik edebilmek adına, çiftçi kredisi faiz oranları konusunda önemli indirimler yaparak, çiftçilere kapılarını daha da çok açmaktadırlar. Çiftçilere en fazla destek olan bankalardan biri olarak bilinen Ziraat Bankası, bununla birlikte indirimli çiftçi kartları da dağıtarak, çiftçilerin harcamalarında ek puan ya da indirimler sağlamaktadır.

Düşük faiz oranlarını yanı sıra çiftçi kredisi üst limitlerinin de son derece yüksek olduğu görülürken, 12.5 milyon TL’ye varan kredi imkanları çiftçilere sağlanmaktadır. Öte yandan bu üst limitlerin tamamıyla çiftçilerin üretim yaptıklara alanlara göre farklılık gösterdiğini söylemek doğru olacaktır. Çiftçi kredisi faiz oranları 2019 yılında daha da düşecek gibi görünürken, çiftçiler bu sayede çekmiş oldukları krediyi daha az faiz ödeyerek sonlandırabilecekler. Peki, çiftçi kredisi faiz oranları ne kadardır? Bankalar çiftçilere kredi verirken ortalama olarak hangi oranlarla hitap etmektedir?

Güncel Çiftçi Kredisi Faiz Oranları

güncel çiftçi kredisi faiz oranları
güncel çiftçi kredisi faiz oranları

Denizbank, Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Vakıfbank, Halkbank ve diğer birçok banka, çiftçi kredisinde ciddi ayrıcalıklarla çiftçilerin karşısına çıkar. Özellikle hükümet tarafından verilen talimatlar doğrultusunda çiftçi kredisi faiz oranları tüm bankalarda olabildiğince en az seviyededir. Çiftçi kredisi veren bankalar üzerinde genel bir araştırma yapıldığı zaman, çiftçi kredisi faiz oranları %1,25 – 1,40 arasında değişim gösterebilir.

Diğer kredi türlerine bakıldığı zaman bu oranların oldukça iyi olduğu görülürken, çiftçi kredisinin birçok alt kategorisi olduğu için söz konusu oranların daha da düşebilmesi ya da daha da yükselebilmesi mümkündür. Özellikle çiftlik açımı ya da arazi alımı konusunda çiftçi kredisi faiz oranlarının %1,25’in çok daha altına indiğini söylemek doğru olacaktır.

Devlet destekli tarım kredilerinde ise durum bambaşka bir boyutta yer almaktadır. Devlete bağlı kurumlar tarafından verilen bu kredilerde, çiftçiye geri ödemesiz, faizsiz ya da vadesi uzun olan kredi imkanlarının tanındığı görülür. Devlet destekli krediler, KOSGEB ya da ÇKS ile ilgili olan kurumlar tarafından verilmektedir. Son olarak geçtiğimiz günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından işçilere 100 bin TL’lik dev bir kredi imkanı tanınacağı belirtilmişti. Faiz oranı çok düşük olan ve vade konusunda ciddi esneklik sağlanan bu kredi türü, çiftçilerin en çok beklediği krediler arasında yer almaktadır.

Ziraat Bankası Tarım ve Çiftçi Kredi Faiz Oranları 2019

Tarıma ve çiftçiye en çok destek veren bankaların başında gelen Ziraat Bankası, diğer bankalara göre gerçek anlamda uygun faiz oranları sunar. Uygun faiz oranlarının yanı sıra birçok kredi türüyle de destek olan Ziraat, çiftçinin üretimine, arazi alım-satım işlemlerine, pazarlama faaliyetlerine, hayvancılık faaliyetlerine ve daha birçok faaliyetine katkı sağlar. Ziraat Bankası 2019 çiftçi kredisi faiz oranı ise %1’in altında bir seviyedir. Ziraat Bankası’nın birçok tarım destek paketi olduğu için faiz oranları sürekli değişim gösterir. Çiftçinin genel kredi sicili, kredi çekmek istediği alan ve daha birçok detaya göre bu oran düşüş gösterebilir. Ayrıca 12 ay ve 36 aya kadar vade imkanları sağlanır.

Denizbank Çiftçi Kredisi Faiz Oranı 2019

Denizbank çiftçi kredisi faiz oranı 2019 yılında, tüm bankalarda olduğu gibi güncellenmiştir. Yeni güncellemeyle birlikte faiz oranı biraz daha yükselse de diğer bankaların çiftçi kredilerine göre oldukça makul bir seviyede olduğu söylenebilir. Ayrıca tarıma en çok destek veren özel bankaların başında Denizbank gelir.

Denizbank çiftçilere birçok alanda kredi vererek hem yatırım amaçlarını hem de tarımsal işletme hedeflerini gerçekleştirebilmelerini sağlar. Traktör kredisi, sera kredisi, toprak kredisi, üretim kredisi ve benzeri krediler, bu duruma verilebilecek en güzel örneklerdir. Güncel Denizbank çiftçi kredisi faiz oranları ise %0,90 ve %1,50 arasında değişim gösterir. Çiftçi ile banka arasında yapılan görüşme sonucunda bu kredi faiz oranları netleşir.

TEB Çiftçi Kredisi Faiz Oranları 2019

TEB, çiftçi kredisi faiz oranları 2019 yılı içerisinde 3 farklı kredi ile çiftçilerin karşısına çıkmaktadır. Tarım girişimcileri, tarım işletmecileri ve tarım yatırım kredileri, söz konusu krediler olarak bilinirler. Bu çiftçi kredisi faiz oranları türüne göre değişim gösterir. Genel olarak ise %1,00 ve %1,50 aralığında olduğu görülür.

QNB Finansbank Çiftçi ve Tarım Kredisi Faiz Oranları 2019

Her geçen yıl kredi faiz oranlarından ciddi bir yükselme görülse de bazı özel ve devlet destekli bankalar çiftçilere özel kredi kampanyaları düzenlerler. Düzenlemiş oldukları bu kampanyalar sayesinde ise çiftçi kredisi faiz oranlarını makul seviyede tutarlar. Qnb Finansbank çiftçi kredisi faiz oranları 2019 yılı rakamları da bu duruma örnektir.

Sene başına %1,50’lik faiz oranıyla giren Finansbank, yapmış olduğu kredi kampanyası sayesinde tüketicilere şuan güncel olarak %1,50’nin altında kredi faiz oranı sunar.

Çiftçilere 100 Bin TL’ye Kadar Faizsiz Devlet Destekli Kredi

devlet destekli çiftçi kredisi 2019
devlet destekli çiftçi kredisi 2019

Bankalardan yüksek faizlerle kredi çekmek istemeyen kişiler, devlet destekli olan 100 bin TL’lik krediden faydalanabilirler. Üstelik sıfır faizli bu kredi, çiftçilerin canlı kaynak bulup üretim yapmaları için en hızlı şekilde temin edilmektedir. Çiftçi kredisi faiz oranları bir kenarda dursun, bu kredinin faizsiz olması ve oldukça esnek ödeme şartlarına sahip olması, en büyük avantajlarından biri.

Çiftçilerin 100 bin TL faizsiz çiftçi kredisi için dikkat etmeleri gereken tek nokta ise bu kredinin yalnızca belirli şartlar altında 100 bin TL’yi bulmasıdır. Yani çiftçiler sınıflandırılarak, her kategoriye farklı kredi üst limiti sağlanmaktadır. Örnek olarak: arıcılık ile uğraşan çiftçilere üst limit 75 bin TL iken, hayvancılık ile uğraşan çiftçilere üst limit 100 bin TL olabilmektedir. (Söz konusu kredi üst limitleri sadece örnek vermek amaçlıdır.)

100 Bin TL’lik devlet destekli sıfır faizli çiftçi kredisi konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

  • Küçük baş hayvan, büyük baş hayvan ve süt ürünleri üretimi gibi konularda kredi çekmek isteyen çiftçilere 75 bin TL ile 100 bin TL arasında sıfır faizli kredi imkanı.
  • Seracılık, arıcılık, bitki tohumu üretimi ve yem bitkisi üretimi konusunda kredi çekmek isteyen çiftçiler, 80 bin TL ile 100 bin TL arasında kredi çekebilirler.
  • Depoculuk, arazi alımı, modern tarım uygulamaları, süs bitkisi üretimi, traktör kredisi vb. birçok alanda kredi çekmek isteyen çiftçiler ise %25 ile %50 gibi faiz oranı indirimi fırsatlarından yararlanabilirler.

2018 – 2019 Çiftçi Kredisi Başvuru Şartları ve Gerekli Olan Belgeler

Çiftçi kredisi için gerekli olan evraklar 2019
Çiftçi kredisi için gerekli olan evraklar 2019

Çiftçi kredisi kullanmak isteyen kişiler, öncelikle birtakım şartları yerine getirmeli, ardından ise uygun çiftçi kredisi faiz oranları veya faiz indirimlerinden yararlanmalıdırlar. Bu şartlar genel olarak geri ödemenin teminat altına alınması ve çiftçiliğe dair gerekli olan ispatların yapılması üzerineyken, standart bir çiftçi, bu şartları zaten yerine getirir.

Öncelikle çiftçinin bir kredi dosyası oluşturması ve bu dosya içerisinde gerekli olan belgelerini barındırması gerekir. Ardından ise çiftçiye ne kadar kredi verileceği, çiftçi kredisi faiz oranı konusunda yapılacak indirim ya da sıfır faiz imkanı ve çiftçinin vermiş olduğu hizmetlere dair ispat, gibi durumlar kredi verecek olan kurumca inceleme altına alınır.

Tüm bu detaylar belirlendikten ve çiftçinin krediye hak kazanmasının ardından, çiftçiye en uygun geri ödeme planı belirlenir. Çiftçiden gerekli olan teminatlar banka aracılığıyla alındıktan sonra, krediye dair sigorta işlemleri başlatılır. Kredi faiz oranlarının hesaplaması yapılarak, çiftçinin ödeyeceği tutar belirlenir.

Sonrasında ise uygun bir tarihte tutar çiftçinin hesabına yatırılır ve çiftçiye 100 bin TL’ye kadar kredi tahsis edilmiş olur.

Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Olan Evraklar ise Şu Şekildedir:

  • Son 3 yıla ait olan gelir belgesi,
  • ÇKS’den alınmış belge,
  • Teminat edilen malın belgeleri,
  • Kimlik belgesi,

tüm bu evraklar hazır tutulmalı ve istenildiğinde dosyaya hemen eklenmelidir. Ardından kısa bir süre sonra kredi çiftçinin hesabında olur. Çiftçi kredisi faiz oranları konusunda en uygun imkanlar sağlayan Ziraat Bankası tarafından devlet destekli 100 bin TL’ye kadar kredi verilmektedir.

 

İLGİLİ İÇERİKLER

ŞOK Markette Çalışmak

Makale Yazarak Para Kazanmak

İcradan Araba Nasıl Alınır?

 

One thought on “Çiftçi Kredisi Faiz Oranları 2018 – 2019 | Güncel Oranlar

Comments are closed.