Cloudflare Nedir? Cloudflare Kullanımı ve Teknolojisi Hakkında

cloudflare nedir?

Cloudflare Nedir? Cloudflare Kullanımı ve Teknolojisi Hakkında

cloudflare nedir?
cloudflare nedir?

Günümüzün en popüler website servislerinden biri olan cloudflare nedir ve ne gibi faydaları vardır?Birçoğumuzun sıklıkla duyduğu ama hakkında pek bir bilgi sahibi olmadığı Cloudflare, aslında sitenizin genel sağlığı açısından son derece önemli bir servistir. CDN ve güvenlik konularında ağırlıklı olarak fayda sağlayan bu servis, ücretli veya ücretsiz seçenekleri ile webmasterların karşısına çıkmaktadır. Vermiş olduğu servislerin bir kısmı ücretsizken, bu ücretsiz servislerin elbette ki katkısı bulunmaktadır. Ancak bir kısmı ise ücretlidir ve bu ücretli servislerin, ücretsiz servislere göre artısı daha fazladır.

Cloudflare Ne İşe Yarar?

Cloudflare ne işe yarar ve tam olarak ne konularda yardımcı olur? Cloudflare, aslında siteniz için son derece önemli bir servistir ve yapabildiklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • CDN: Sitenizde Cloudflare servisini kullanmaya başladığınız zaman, sitenizin direkt olarak CDN sunucularını kullanması mümkündür. Bu sayede sunucunuzun yükü azalmakta ve sitenizin hızında ciddi bir artış yaşanmaktadır.
  • DDoS Ataklarına Karşı Korunma: Birçok sitenin en büyük problemleri arasında yer alan DDoS atakları, Cloudflare sayesinde daha korunaklı bir hal almaktadır.
  • Güvenlik Duvarı: Oldukça geniş bir veritabanına sahip olan Cloudflare, bünyesinde birçok IP’nin de kaydını tutmaktadır. Zararlı bir IP tespit ettiği zaman, tüm Cloudflare servisini kullanan isteler, bu IP’ye karşı korunaklı olmaktadır.
  • Spam Yorum Koruması:WordPress sitemizde spam yorumlara karşı Akismet eklentisi bize fazlasıyla yardımcı olsa da, bazı durumlarda yetersiz kalabilmektedir. İşte bu konuda Cloudflare servisi devreye girmektedir.
  • Site İçeriği Koruması, Trafik Analizi ve Önbellek Sunucusu: Sitenizin içerik hırsızlığına maruz kalmaması ve sitenizin güncel trafiğini öğrenmeniz konusunda yardımcı olan Cloudflare servisi, bunun aynı sıra sitenizde sunucu kaynaklı bir sorun meydana gelmesi durumunda, önbelleğe almış olduğu veriler sayesinde ziyaretçilerinize önbellek üzerinden hizmet vererek, sitenizin daima ulaşılabilir olmasına yardımcı olmaktadır.

Cloudflare’nin SEO Etkisi

cloudflare hosting
cloudflare hosting

Sitenizin performans konusunda ciddi bir artık yaşamasına olanak tanıyan bu servis, haliyle cloudflare ile SEO konusunda rakiplerinize göre bir adım daha önde olmanıza yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra içerik hırsızlığı ile karşı karşıya kalabilmeniz son derece doğal bir durumdur. Bu durum bazı zamanlar sitenizin SEO’suna zarar verebilir. Cloudflare servisi ise sizi zaten bu durumdan korumak adına sitenizde kurulu olmaktadır.

Cloudflare’nin Ayarları

Cloudflare, tahmin ettiğinizden de fazla ayar isteyen bir servistir. Bu nedenle bu servisin iyi bir şekilde ayarlanması, doğru ayarlarla donatılması gerekmektedir. Aksi halde servisin sitenize zararlar verebilmesi olağan bir durumdur. Cloudflare’nin webmasterlar tarafından bazı durumlarda yanlış ayarlamalar sonucunda, site üzerinde çeşitli problemler yarattığı görülmektedir. Ancak doğru ayarlamalar sonucunda böyle problemlerle karşılaşmak kesinlikle söz konusu değildir.

 

One thought on “Cloudflare Nedir? Cloudflare Kullanımı ve Teknolojisi Hakkında

Comments are closed.