Çocuk Gelişiminde Masal Kitaplarının Etkisi Nedir?

Okul öncesi çocuğu için kitabın önemi

Okul Öncesi Çocuğu İçin Kitabın Önemi

Okul öncesi çocuğu için kitabın önemi
Okul öncesi çocuğu için kitabın önemi

Okul öncesi çocuğu için kitabın önemi ne ise masal kitaplarının da aynı öneme sahip olduğunu söylemek mümkündür. Küçüklüğümüzden beri karşımıza çıkan masal kitapları, bizden sonraki nesillere de kalmış ve hatta çocuklarımızın da karşısına çıkmıştır. Çocuklarımızın son derece sevdiği masal kitapları, bazı uzmanlara göre zararlı olarak gösterilse de, yapılan araştırmalar sonucunda absürt bir zararının olduğu saptanmamış ve hatta çocuk gelişimi konusunda çok büyük önem taşıdığı görülmüştür. Peki masal kitaplarının çocuk sağlığında ne gibi faydaları olabilir ve önemi nedir?

Masal Kitaplarında Çocuk Gelişimine Etki Eden Unsurlar

Okul öncesi çocuğu için kitabın önemi nedir?
Okul öncesi çocuğu için kitabın önemi nedir?

Okul öncesi çocuğu için kitabın önemi, çocuğun gelimi açısından birçok önemli unsuru içerisinde barındırmaktadır. Masal kitapları içerisinde çeşitli hikayeler anlatılmakta ve bu hikayeler sonucunda çocuğa bir mesaj verilmek istenmektedir. Masal kitaplarının büyük bir çoğunluğu, vermek istedikleri mesajlar ile çocukların hayata dair bakış açılarını değiştirmekte ve iyi bir insan olmaları yönünde fayda sağlamaktadırlar. Çocuklar ise masal kitabı okudukları dönemde, her şeyi çok çabuk kapabilmekte ve geleceği açısından bu kapmış olduğu davranışları, ilerleyen döneme mal edebilmektedir. İyi davranışlara yönlendiren ve iyi davranışlar sonucunda birtakım güzel sonuçlarla karşılaşılacağını söyleyen masal kitapları, çocukların gerek çevreye, gerek arkadaşlarına, gerek topluma ve gerekse ailesine karşı iyi bir birey olmaları yönündeki en önemli unsurlardır. Bunun yanı sıra masal kitapları, çocukların betimleme yapabilmeleri konusunda çok büyük katkı sağlamaktadırlar. Betimleme yapan bir çocuk, özellikle gerçekten “çocuk” olduğu dönemde, ciddi bir hayal gücüne sahip olmakta, bu sayede yaratıcı kimliğini öne çıkarabilmektedir. Haliyle bu durum çocuğun ilerleyen dönemlerde hem iş hem de eğitim hayatına son derece olumlu etkiler sağlamaktadır.

Masal Kitaplarının Anlatmış Olduklarının Çocuğa Katkıları

Masal kitapları, çocuğun iyi ve kötüyü daha iyi bir şekilde ayırt edebilmesine yardımcı olmaktadır. Bu konuda temelden bir eğitim veren masal kitapları, en ufak detaylardan en büyük detaylara kadar, çocuğun önüne birçok ikilem çıkarmakta ve sonucunda ise çocuğun iyi yönelmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede masal kitabı okuyan ya da masla kitabı dinleyen bir çocuk, iyi ile kötü arasındaki ayrımı her durumda kolay bir şekilde yaparak, yetişkin olduğu dönemlerde büyük sorunların önüne geçebilmektedir.

Masal Kitaplarının Kötü Davranışlar Sonucunda Ne Gibi Durumlarla Karşılaşacaklarını Anlatması

Okul öncesi çocuğu için kitabın önemi, özellikle ilerleyen yaşlarda daha çok ön planda olmaktadır. Masal kitaplarının büyük bir çoğunluğu, kötü insanların ya da kötü karakterlerin, yapmış oldukları kötü davranışlar sonucunda ne gibi durumlarla karşılaştıklarını veya nasıl durumlara düştüklerini gözler önüne sermektedir. Çocuk ise bu mesajları günlük hayatına uyarlayarak, günlük hayatında yapmış olduğu kötü davranışların ne gibi sonuçlara yol açtığını iyi bir şekilde görmektedir. Bu sayede kötü davranışlardan tamamıyla uzak durmaktadır.