E Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır? Soy Ağacı Öğrenme (Detaylı Anlatım)

e devlet kök sorgulama

E-devlet soy ağacı sorgulama hizmeti vermeye başladı. E-devletin soy ağacı sorgulama konusundaki vermiş olduğu hizmete çok büyük ilgi gösterildi. Gösterilen bu ilginin boyutu ciddi anlamda büyük olunca, şuan itibariyle e-devlet üzerinden soy ağacı sorgulama işlemi geçici olarak durdurulmuş durumda. E-devlet üzerinden artık dedelerinizin ve dedelerinizin babasının hangi ülkeden göç ettiğini ya da hangi kökene ait olduğunu rahatlıkla öğrenebilmeniz mümkünken, bu işlem için öncelikle birtakım adımları izlemeniz gerekmektedir. Peki gerçekten e-devlet üzerinden soy ağacı sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır?

E Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? Son günlerde son derece trend olan bu sorunun cevabı, aslında sandığınız kadar zor değil. E devlet üzerinden soy ağacı sorgulaması yapabilmeniz adına yapmanız gereken ilk şey; e devlete giriş yapmaktır. E devlete giriş için öncelikle e devlet şifresi almak gerekmektedir. E devlet şifresi, PTT aracılığı ile edinilebilen bir şifredir. Peki e devlet şifresi nasıl alınır?

e-devlet-soy-ağacı-sorgulama-nasıl-ayapılır
e devlet soy ağacı sorgulama

E- Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E devlete giriş yapmak ve e devlet üzerinden işlemler yapabilmek adına en gerekli unsurların başında e devlet şifresi yer almaktadır. E devlet şifresi alabilmek adına PTT hizmet verirken, PTT üzerinden belirli bir ücret karşılığında e devlet şifresi alabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra e devlete, mobil imza, e imza, T.C. Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı gibi seçeneklerle giriş yapabilmekte söz konusu olan bir durumdur. Ancak e devlet giriş işlemi için öncelikle PTT’den şifre alınmalı, sonrasında ise mobil imza, e imza ve T.C. Kimlik Kartı gibi seçeneklerle giriş yapılabilmektedir. Birçok kişi ise e devlete şifre almadan giriş yapmak istemektedir. Bu konuda genel anlamda net cevaplar bulamasalar da, e devlete şifresiz olarak giriş yapabilmek mümkündür. E devlete PTT’den şifre almadan giriş yapabilmek adına internet bankacılığınızın olması yeterlidir. Bu sayede herkes e devlete, PTT üzerinden şifre almadan giriş yapabilmektedir. Peki e devlete şifre almadan girmek için yapılması gerekenler nelerdir ve e devlete şifresiz nasıl girilir?

E devlete Şifresiz Giriş Yapmak İçin İnternet Bankacılığı

e devlet şifre olmadan giriş
e devlet şifre

E Devlete PTT üzerinden şifre alınmadan girilebileceği konusunda birçok kişi bilgi sahibi olmamakta ve bu konuda direkt olarak PTT’den yardım almaktadır. Ancak e devlet giriş seçenekleri arasında yer alan bir seçenek sayesinde e devlete herhangi bir şifre almadan giriş yapabilmek mümkündür. Bu seçenek ise “internet bankacılığı ile giriş” seçeneği olarak karşımıza çıkmakta ve son derece kolay bir seçenek olarak bilinmektedir. “E devlet şifresi olmadan giriş yapılabilir mi?” sorusunun tam olarak cevabı olan bu seçenekte, bir kişi nasıl ki internet bankacılığı üzerinden hesabına giriş yapabiliyorsa, aynı zamanda e devlete de giriş yapabilmektedir. İnternet bankacılığı olan herkes, e devlet şifresi olmadan e devlete giriş yapabilmektedir.

Bunun için öncelikle e devlet sitesine girerek, “giriş yap” butonuna tıklamalı ve giriş seçenekleri arasında en sonda yer alan “internet bankacılığı ile e devlete giriş” seçeneğine tıklamalısınız. Bunun ardından ise T.C. Kimlik No veya Müşteri No ve şifrenizi girerek, telefonunuza gelen SMS’i karşınıza çıkan ekrana yazarak, kolaylıkla e devlet şifresi olmadan giriş yapabilirsiniz. E devlet şifre işlemleri için PTT’ye gitmeye gerek kalmadan, internet bankacılığı ile kısa yoldan giriş yapabilirsiniz.

E Devlet Üzerinden Soy Ağacı Öğrenme

e devlet köken sorgulama
e devlet soy ağacı sorgulaması

E devlet şifre işlemlerinin hallolmasının ve artık e devlete giriş konusunda herhangi bir engel yaşamamanızın ardından, e devlet üzerinden soy ağacı öğrenme işlemi yapabilmeniz konusunda herhangi bir engel bulunmamaktadır. E devlete giriş yapmanızın ardından karşınıza dikkat çeken büyüklükte bir arama kutucuğu çıkacaktır. Bu kutucuk üzerine soy ağacı öğrenme konusunda her türlü ifadeyi yazabilir ve bu sayede soy ağacı öğrenme ekranına yönlendirebilirsiniz. Bu kutucuğa yazabileceğiniz soy ağacı aramaları ise genel anlamda şu şekilde olmalıdır:

 

 

  • Soy Ağacı,
  • Soy,
  • Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama,
  • Köken Sorgulama,
  • Soy Ağacı Öğrenme,

yukarıda vermiş olduğumuz ve benzeri ifadeleri yayınlamanızın ardından, çok rahat bir şekilde soy ağacı öğrenme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısımda dedelerinizden tutunda, dedelerinizin babasına ve daha da ötesine kadar birçok kayıt karşınıza çıkmaktadır. En sonda ise hangi soydan ve hangi kökenden gelmiş olduğunuzu görebilmeniz mümkün olmaktadır. Soy ağacı sorgulama işleminin sadece e devlet üzerinden yapılabildiğini söylemek doğru olacakken, bu konuda yardımcı olduğunu iddia eden sitelerden mutlaka uzak durun. Bunun yanı sıra köken sorgulama konusunda size yardımcı olduğunu iddia eden ve buna istinaden sizden birtakım bilgiler isteyen sitelere de mutlaka bilgilerinizi vermeyin. Peki gerçek e devlet soy ağacı sorgulama nasıl ve nereden yapılır?

E Devlet Köken Sorgulama Nereden Yapılır?

E devletin yeni köken sorgulama hizmetinden haberdar olan birçok kişi, haliyle ilk olarak “e devlet köken sorgulama nereden yapılır?” sorusunun cevabını aramaktadır. Sanal ortam üzerinde yer alan birçok web sitesi, soy ağacı sorgulama işlemi için kendi sitesine sizleri yönlendirirken, bu işlem tamamıyla bir kandırmacadır. Çünkü köken sorgulama işlemi sadece e devletin sitesi üzerinden yapılmakta ve başka bir site veya kuruluş üzerinden yapılması söz konusu dahi değildir. E devlet soy ağacı sorgulama işlemi yapabilmek adına buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Yönlendirilmiş olduğunuz adreste, alt-üst kökeniniz hakkında birçok bilgi mevcuttur ancak, bu bilgilerin tamamı, e devlete giriş yapmanız şartıyla size sunulacaktır.

E Devlet Soy Ağacı Sorgulama Niye Açılmıyor?

e devlet soy ağacı sorgulama nasıl yapılır?
e devlet soy ağacı sorgulama nasıl yapılır?

Geçtiğimiz günlerde açılan soy ağacı sorgulama hizmeti, kısa süre içerisinde çok yoğun bir şekilde ilgi gördü. Bu ilgi nedeniyle site üzerinden ciddi sunucu problemleri yaşandı. Haliyle e devlet sitesi kısa süreli çöküş yaşadı ve sadece alt-üst soy sorgulama konusunda değil, her konuda hizmet verememeye başladı. Bu durumda “e devlet soy ağacı sorgulama neden açılmıyor?” ve benzeri soruların sıkça sorulmasına neden oldu. Şuan halen daha soy ağacı sorgulama işlemi yapılamazken, yetkililer yapılacak olan bir bakımın ardından, söz konusu hizmetin daha iyi bir şekilde verilebilmesi ve e devlet sistemi üzerinde herhangi bir problem yaşanmaması adına kısa süreli bir teknik çalışmaya gittiklerini açıkladılar. Bu çalışmanın önümüzdeki günlerde sonlanması beklenirken, hizmetin kısa süre içerisinde tekrardan faaliyete geçmesi bekleniyor.

E Devlet Soy Ağacı Sorgulama Ne Zaman Açılacak?

E devlet alt-üst soy ağacı sorgulama hizmetinin hangi sürede ve ne kadar bir süre içerisinde açılacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Sadece verilen hizmetin kısa süreli olarak durdurulduğu belirtilirken, bu hizmete gece veya gündüz saatleri fark etmeksizin her saatte yoğun bir ilgi olduğu belirtildi. Bu yoğun ilgiden ötürü hizmetin yavaşladığı ve diğer hizmetlerin de aksadığı söylenirken, hizmetin ilerleyen bir tarihte, daha sağlam bir altyapıyla ve daha hızlı bir şekilde sağlanacağı belirtildi. Bu açıklama içerisinde özellikle “e devlet soy ağacı sorgulama ne zaman açılacak?” sorusuna net bir cevap bulanamadığını söylemek mümkün.

2 thoughts on “E Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır? Soy Ağacı Öğrenme (Detaylı Anlatım)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir