Evde Yapılabilecek Bakım Maskeleri | Cilt Bakım Maskeleri

Evde Yapılabilecek Cilt Bakım Maskeleri

Evde Yapılabilecek Bakım Maskeleri

Cilt sağlığı, cilt bakımı ve özellikle yüz bakımı, sadece kadınlar için değil, erkekler için de oldukça büyük önem taşıyan kavramlardır. Doğu ülkelerinde bu tür bakımlara önem verilirken, batı ülkelerinde ve ülkemizde ise bu tür kavramların daha yeni yeni yayıldığını görebilmek mümkündür. Oysa ki, evde yapılabilecek bakım maskeleri ile çok sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilde kavuşabilmek hiçte zor değildir. Sadece dakikalık karışımlarla, evde istediğiniz bakım maskelerini hazırlayabilirsiniz. Evde yapılan yüz maskeleri, tamamıyla organik, doğal maddelerden oluşan ve bizzat tarafınızca yapılan maskeler olduğu için de, gerek yüzünüze gerekse cildinize herhangi bir zararı olmayacaktır. Bu maskeleri ise sınıflarına göre ayırmak, daha mantıklı olacaktır. Yüz temizleyici maske yapımı, siyah noktalar için maske yapımı, cildi derinlemesine temizleyen maske yapımı ve pratik bakım maskeleri, fazlasıyla işinizi görecektir.

Cildi Derinlemesine Temizleyen Maskeler Hangileridir?

Cildi Derinlemesine Temizleyen Maskeler
Cildi Derinlemesine Temizleyen Maskeler

 

Cilt temizliğinin yüzeysel olarak gerçekleşmesi ile derinlemesine olarak gerçekleşmesi arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Yüzeysel maskeler, daha çok cilt üzerinde bulunan maddelerin kısa süreli olarak arındırılmasına yardımcı olurken, cildi derinlemesine temizleyen maskeler ise genel olarak, cilt içinde bulunan siyah noktalar, ölü deriler, yağ tabakaları vb. birçok zararlı maddeyi ciltten arındırmaktadır. Pek, cildi derinlemesine temizleyen hangileridir ve bu maskeler evde yapılabilecek bakım maskeleri midir?

  • Elma Sirkesi Maskesi

Cilt bakımı evde pratik olarak gerçekleştirmeli diyorsanız, elma sirkesi maskesinin tam olarak size hitap ettiğini söylemek isteriz. Yapımı oldukça basit olan bu maskeyi, öncelikle su katarak inceltmeli ve hemen sonrasında ise yüzünüzü de sıcak suyla yıkamalısınız. Ardından pamuk yardımı ile yüzünüze sürmeli, 5-10 dakika civarı bekledikten sonra ise yüzünüzü tekrar yıkayarak, cilt bakım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Yumurta Akı Cilt Bakım Maskesi

En basit bakım maskelerinden biri olan yumurta akı maskesi, adından da anlaşılacağı üzere yumurtanın akı ile yapılan bir maskedir. Bu maskenin yapımı için yumurtanın akını, biraz suyla karıştırmanız ve ardından yüzünüze uygulamanızdır. Gözeneklerin temizlenmesi ve yüzün sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu maske, en etkili yüz bakım maskelerinden biri olarak bilinmektedir.

  • Bal ile Yapılan Güzellik Maskesi

Sivilce, siyah nokta, gözenek temizliği ve daha fazlası ile karşımıza çıkan bal, en etkili cilt bakım ürünlerinden biridir. Kolay bulunabiliyor olması ve bal maskelerinin hızlı bir şekilde bulunabiliyor olması en önemli özellikleridir. Bal maskesi yapımı için; 3 yemek kaşığı ve 2 çay kaşığı tarçını karıştırın. Ardından yüzünüze sürün ve 10 ila 15 dakika arasında bekleyin. Sonrasında ise yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Sonrasında yüzünüzde gerçekleşen güzelliği kendi gözleriniz ile fark edeceksiniz.

Pratik Evde Yüz Maskesi Siyah Noktalar İçin

Günümüzde en çok yapılan maskelerden biri de, siyah noktalar için hazırlanan bakım maskeleridir. Evde yapılabilecek bakım maskeleri arasında yer alan siyah nokta maskeleri, dakikalar içerisinde hazırlanabilmektedir. Evde yüz bakımı için oldukça uygun olan bu maskeler, sizlere birçok konuda kolaylık sağlayacaktır.

  • Süt ve Jelatin Maskesi

Süt ve jelatin maskesi, en kolay hazırlanan maskelerden biri olarak bilinmektedir. Bu maskenin hazırlanışı için yapmanız gereken tek şey; 4 yemek kaşığı süt ile 1 yemek kaşığı toz keratini, bir fırın vasıtasıyla kısa süreli ısıtmanız. Ardından bu karışımı yüzünüze uygulamanız durumunda, yüzünüz parlayacak, daha güzel bir görünüm kazanacak ve en önemlisi de birçok zararlı maddeden temizlenecektir.

  • Limon Suyu ve Karbonat Maskesi

Adından da anlaşılacağı üzere karbonat ve limon suyunun karışımı neticesinde yapılan bu maske, en doğal ve en etkili maskelerden biridir. Siyah noktalar, cilt yüzeyinde bulunan kirler ve daha birçok soruna karşı son derece etkilidir. Yüzünüze uygulamadan önce sıcak suyla yüzünüzü yıkayın ve uygulama işleminden 10-15 dakika sonra yüzünüzü temizleyin.

  • Avokado Maskesi

En önemli doğal cilt bakım ürünlerinden biri olan avokado, hazırlanışı oldukça basit olan bir maskedir. Tek yapmanız gereken, avokadoyu alıp, tıpkı bir krem gibi yüzünüze uygulamak. Yüzü temizleme, dinlendirme, siyah noktaları giderme ve yağları arındırma gibi özellikleri olan avokado, kısa süre sonra etkisini gösterecektir.

Evde Yüz Temizleyici Maske Yapımı

Evde Yüz Temizleyici Maske Yapımı
Evde Yüz Temizleyici Maske Yapımı

Yüz güzelliği, güzellik açısından vücudumuzda belki de en çok önem verdiğimiz konuların başında yer almaktadır. Özellikle de evde yapılabilecek yüz maskeleri konusunda, yüz için yapılan maskelerin daha kolay ve daha pratik olması da, bir başka konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu maskeler sayesinde, parlayan, doğal görünen ve neredeyse pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

  • Yüz Nemlendirici Cilt Bakım Maskesi

1 tutam tarçın, yarım tutam fincan süt, bir tutam defne yaprağı, yarım çay bardağı kayısı suyu ve 1 adet yumurta gibi hemen bulunabilecek malzemelerle hazır olan cilt canlandırıcı maske, adından da anlaşılacağı üzere yüz üzerinde bir canlanmaya sebep olacaktır. Tüm bu malzemeleri birbirleri ile karıştırıp, biraz ısıttıktan sonra yüzünüze uygulamanız söz konusuyken, 10 dakika kadar yüzünüzde bekletmeniz gerekmektedir.

  • Yüzdeki Kırışıklıkları Giderici Maske

Evdeki yapılabilecek bakım maskeleri arasında en zahmetsiz maskelerden biri olan, kırışık önleyici maske, 1 elma ve 3 kaşık kaymak ile hemen hazırlanabilen bir maskedir. Bu maskenin yapımı için öncelikle; elmanın kabuklarını soymanız ve çekirdeklerini de çıkartmanız gerekmektedir. Sonrasında elma ve kaymağı mikserle, birbirlerine iyice karışacak şekilde karıştırmanız gerekmektedir. Oluşan karşımı yüzünüze uygulamanız ve 10 dakika sonra ılık suyla temizlemeniz yeterlidir. Bu sayede yüzünüz kırışıklıklara meydan okuyacak ve elastikiyet kazanacaktır.

  • Güneş Lekelerini Giderici Maske

Güneş lekeleri, belki de çağımızın en büyük cilt sorunlarının başında yer almaktadır. Bu lekelerden basit bir karışım ile büyük ölçüde kurtulabilmeniz söz konusudur. Tek yapmanız gereken; 2 adet yumurta akı ile bir miktar pirinç ununu birbirine iyice karıştırmanızdır. Ardından bu karışımın yüzünüzde 7 ila 8 dakika boyunca kalması gerekmektedir. Bu süre zarfı sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkamalısınız. Cilt lekeleri ve güneş lekelerine karşın gözle görülür bir sonuç alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

DİĞER İÇERİKLER

Devlet Hastanesi Muayene Ücreti

İş Görüşmelerinde Maaş Konusu Nasıl Konuşulur?

Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi Hesaplama