Felaket Psikologlarını ve Görevlerini Anlatan 17 Anektod

 

Bilindiği üzere doğal afetler, terör olayları ve daha birçok nedenden ötürü yaşanan felaketlerde, öncelikle insanlara fiziksel anlamda ilkyardım uygulanmaktadır. Fiziksel yardımın yanı sıra duygusal yardım da son derece büyük önem taşıyan bir konudur. Terapistler ise fiziksel ilkyardımdan ziyade, duygusal ilkyardım yaparak insanların yaşamış oldukları travmaları daha çabuk atlatmalarına yardımcı olmaktadırlar. Gelin hep birlikte Amerikalı Kızıl Haç gönüllüleri olan terapistlerin, duygusal ilkyardım hakkında söylediklerine bakalım.

 1. Her An Göreve Hazır Bekliyoruz
  Fiziksel ilkyardım için nasıl ekipler hazırda bekliyorsa, biz de aynı şekilde yardım için her an hazırda beklemek zorundayız. Olay yeri sakinleştiği andan itibaren sahaya inmekte ve felaketlerden kurtulan insanların yanına giderek, onlara psikolojik olarak destek olmaya çalışmaktayız. Bu nedenle “duygusal ilkyardım” terimi tam anlamıyla bizi anlatıyor.
 2. Bu İş İçin Herhangi Bir Ücret Almıyor veya Talep Etmiyoruz
  Yapmış olduğumuz iş için herhangi bir ücret almıyor ve herhangi bir kurumdan bu iş için para talep etmiyoruz. Sadece insanların iyi olması ve o an ki travmalarını çok daha kolay atlatabilmeleri adına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sadece ve sadece, barınma, yemek ve seyahat masraflarımız karşılanıyor. Yeri geldiğinde ise afet bölgelerinde güvenli sayılabilen noktalarda kalarak, konaklama masrafı konusunda yük olmamak için çabalıyoruz.
 3. Yangınlar En Çok Karşılaştığımız Vakaların Başında Geliyor
  Her türlü felakete yardım götürmeye ve yardımlarımızı sadece gönüllü olarak yapmaya çalışıyoruz. Bazı felaketler çok ağır olduğu için gönüllülük duygusu ağır basıyor ve işimize daha iyi odaklanıyoruz. Ancak en çok müdahale ettiğimiz vakaların başında yangın felaketleri geliyor.
 4. Her Ekip Üyesi Eğitimli Uzman ve Tedavilerimiz Sadece Duygusal Olarak Gerçekleşiyor
  Ekibimizde yer alan gönüllüler, sosyal hizmetler uzmanı, psikiyatri uzmanı, danışman terapist, psikolog ve benzeri unvanları taşımaktadırlar. Unvanımız ne olursa olsun, kişilerin o an yaşamış oldukları duygusal gerginliği en iyi şekilde atmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kimileri ile sadece on dakika kadar bir süre görüşebilirken, kimileriyle bir saate kadar görüşebiliyoruz. Ancak tek amacımız var; felaketlerden kurtulan kişilerin yaşamış oldukları sorunları uzun vadede psikolojik bir takıntı haline getirmemeleri ve çabucak bu olayın duygusal etkilerini atlatmaları.
 5. İnsanların Bu Durumla Nasıl Baş Edebileceklerini Anlatmaya Çalışıyoruz
  Felaket bölgesine gittiğimiz zaman, duygusal anlamda tamamıyla çökmüş ve bitmiş insanlar görebiliyoruz. Bu insanlara giderek, en son yaşamış oldukları durumu hatırlatmaya çalışıyor ve bu durumdan nasıl kurtulduklarını soruyoruz. Bu sayede içlerinde bu durumu atlatabilecekleri bir güç olduğunu ortaya çıkarıyoruz. Duygusal olarak yıkılmış olan bağları, tekrar kuvvetlendirip, harekete geçirmek adına destek sağlıyoruz.
 6. İnsanların Vermiş Oldukları Tepkilerin Normal Tepkiler Olduğunu Belirtiyoruz
  Felaketlere, insan tiplerin ve o an felaket alanında yaşanan atmosfere göre her insanın tepkisi farklı olabiliyor. Bu durumun gayet normal olduğunu ve bu duygusal yoğunluğun olması gerektiğini anlatırken, bu duruma şaşırıp da daha fazla duygusal karmaşa içerisine girmemelerine yardım etmek için uğraşıyoruz. Zaten genel anlamda bu duygusal travmalar 4-6 hafta arasında düzelen travmalar oluyor.
 7. Durumu Ağır Olan Kişileri Hemen Daha Üst Düzey Tedavi Yöntemlerine Yönlendiriyoruz
  Duygusal ilkyardım konusunda genel olarak ayaküstü tedavi verdiğimiz söylenebilir. Bu duruma karşın, hastanın duygusal travmasının ne boyutta olduğunu tespit ediyor ve müdahalemizin yetersiz kalması durumunda hemen daha üst birimlere yönlendiriyoruz. Bu sayede kişinin çok daha büyük psikolojik sorunlar yaşamasına önceden engel oluyoruz.
 8. İnsanların Hikayelerini Dinlemek Bazen En Büyük Duygusal Tedavidir
  Felaketler sonrasında birçok insanla diyalog halinde oluyor ve onlara doğru tedaviler uygulamaya çalışıyoruz. Bazı felaketzedeler, hikayelerini veya paylaşmak istedikleri şeyleri bize dökerek, çok daha fazla rahatlayabiliyor. Bu sayede onların kendilerini güvende hissetmelerine, dikkatlerinin dağılmasına ve yaşamış oldukları travmayı daha kolay atlatmalarına yardımcı oluyoruz.
 9. Bazen Biz Bile Nasıl Vakalarla Karşılaşacağımızı Bilmeden Sadece Operasyon Bölgesine Gidiyoruz
  Yaşanmış olan felaketlerin ne boyutta, insanların ne durumda ve ne gibi sorunlarla karşılaşacağımızı bilmeden gidiyoruz. Haliyle uygulayacağımız tedavi yöntemleri hakkında da önceden bir fikir oluşturmamız söz konusu olmuyor. Bu duruma karşın anlık müdahaleler ve tedavi yöntemleri uyguluyoruz.
 10. Yarar Sağladığımıza İnanmak, Biz Gönülleri Daha Çok İşine Bağlamaktadır
  Vakalara karşı planlarımız pek yolunda gitmediği durumlarda, sadece karşımızdaki insanlara yarar sağlamak için orada olduğumuzu ve bu amaçla hareket etmemiz gerektiğini aklımıza getiriyoruz. Kimi zaman tedavilerimizin sonuçlarını görmek mümkün olmasa da, insanlara destek olduğumuza inanmak ve destek olduğumuz konusunda kendimize güvenmemiz, bizim işimizi daha iyi yapmamıza neden oluyor.
 11. Kimileri Sadece Bir Felaket Gönüllü Olur Ama Biz Yıllardır Bu İş İçin Gönüllüyüz
  Bu işe bir hevesle başlayan çoğu kişi, felaketlerden sonra aslında gönüllülük işinin pek onlara göre olmadığını anlamaktadırlar. Bu nedenle bir seferlik bu işi yapan çok kişi karşımıza çıkmaktadır. Ancak biz bu işi yıllardan beri yapıyor ve gücümüzün yettiği kadar yapacağımız konusunda her zaman kendimize söz veriyoruz.
 12. Sadece Felaketzedelere Değil, Fiziksel Yardım Sağlayanlara da Destek Oluyoruz
  Felaket anında çoğu insanın psikolojik ve duygusal durumu çöküntüye girebiliyor. Felaketzedelerin yanı sıra, fiziksel yardım ekipleri de duygusal anlamda kötü anlar yaşayabiliyor. Bu gibi durumlarda onlara duygusal anlamda yardım ederek, işlerini daha iyi yapabilmelerine ve insanlara daha sağlıklı bir şekilde yardım edebilmelerine destek vermeye çalışıyoruz.
 13. Sevdiklerini Kaybetmiş Olan İnsanlara Yardım Etmek Bu İşin En Zor Tarafı
  Bazı duygusal ilkyardım gönüllüleri, felaketlerden dolayı sevdiklerini kaybetmiş kişilere yardım etmeye çalışıyor. Bu durum yoğun bir duygusallığın yaşanmasına ve hem felaketzedenin hem de gönüllü personelin zor anlar yaşamasına neden olabiliyor.
 14. Duygusal İlkyardım Çoğu Zaman İşe Yarıyor
  Felaketlerde müdahale etmiş olduğumuz insanların çoğunda, ilerleyen zamanlarda kalıcı psikolojik sorunlar göze çarpmazken, sadece yüzde 10 ila 15’i kadarında kalıcı psikolojik sorunlar meydana gelebiliyor. Bu durumda işimizi gayet iyi yaptığımız anlamına geliyor. Ancak yüzde 15’lik oranın da azalması ve hiç olmaması, bizim en önemli hedefimiz.
 15. Bölgenin Çeşitli Kuruluşlarıyla Görüşmeler Yapıyoruz
  Bölgede yer alan ve bölge halkına hitap eden birçok kuruluşla diyalog halinde oluyoruz. Bu kuruluşlara, bölge halkının bu gibi travmaları nasıl atlatacağına ve bu konuda söz konusu kuruluşların ne gibi görevlerle yükümlü olduğuna dair bilgiler sunuyoruz.
 16. Bazı Durumlarda Bölge Halkı da Gönüllü Ordumuz Katılıyor
  Bazı vakalarda ve bölgelerde, yardım götürmemiz gereken insanlarla dillerimiz uyuşmadığı için iletişim kuramıyoruz. Bu gibi durumlarda ise bölge halkından bir kişi, iletişim kurmamıza yardım ediyor ve bunu gönüllü olarak yapıyor.
 17. Zor Bir İş Ama Hedeflerimiz Bizi Güçlendiriyor
  İşimizin ciddi anlamda zor olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu işin insanlara ne gibi sonuçlar sağlayacağını bilmek, insanlara etmiş olduğumuz yardımların boyutunu bilmek ve felaketten kurtulan kişilerin sayemizde daha iyi olacağına inanmak, her zaman için bizi mutlu ediyor ve daha da çok güçlenmemize neden oluyor.