İcradan Araç Nasıl Satılır? | İcradan Araba Nasıl Alınır?

İcradan Araba Nasıl Alınır?

İcradan Araba Nedir?

Son dönemlerde araçların fiyatlarının giderek artıyor olması, birçok kişinin icradan araba satın alma yoluna başvurmasına neden oluyor diyebiliriz. İcra ihaleleri sonucunda sahibini bulan bu arabalar, tahmin edileceği üzere icra davaları nedeniyle, icra tarafından el konulan arabalar olarak tüketicinin karşısına çıkıyor. Fiyatlarının, ikinci el fiyatlarına göre son derece uygun olması, icradan araba alma olayının en temel sebepleri arasında yer alıyor.

Birçok kişi icra ihaleleri vasıtasıyla uygun bir araç almayı amaçlasa da, icradan araba nasıl alınır? İcra ihalelerine düşen arabalar nereden takip edilir ve icradan araba alma prosedürü nasıl işler? gibi sorular karşısında cevap bulamıyor.

İcradan Araba Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İcradan araba başlangıcı, icraya düşen araçları takip etmekten geçer. Zaten bu araçların takip altına alınması, icra ihalelerinin de takip altına alınması anlamına gelir. Söz konusu ihalelere katılarak, yapılan oturumda teklif usulü aracın satış işlemleri gerçekleşir. Ardından noter işlemleri başlar ve araç tam anlamıyla sahibine kavuşur. Bu süreçte birtakım prosedürler söz konusudur ve bu prosedürleri bilerek ihalelere katılmanız, daha uygun fiyatlı araç sahibi olma amacınıza kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

İcradan araba alabilmek adına öncelikle haciz müdürlüklerine giderek, konu ile ilgili gerekli olan bilgileri almanız ve başvuruları yapmanız gerekir. Başvuru esnasında ihaleye katılım bedeli ya da teminat mektubu gibi birtakım ödemeler sizden istenecektir. Bu gibi durumlara da hazırlıklı olmanız gerekir. Ardından ihalenin gününe ve nerede gerçekleşeceğine dair birtakım bilgiler de size verilmektedir.

İcradan Araba Nasıl Alınır?

İcradan Araba Satın Alınır Mı?
İcradan Araba Satın Alınır Mı?

İcradan araba alabilmeniz adına gerekli olan başvurularını yapmanız durumunda, devlete bağlı olan yediemin otoparkında gerekli olan ihale işlemleri, size belirtilen tarihte başlar. İhalede teklif usulü işler ve herkes açık arttırmaya teklifini sunar. Görevli “sattım” kelimesini kullandıktan sonra en yüksek teklifi vermiş olan kişi, ihaleyi kazanır. Sonrasında ise gerekli olan satış işlemleri başlar.

Noter huzurunda arabanın teslimi size yapılır ve bu esnada birtakım ödemeler talep edilir. Noter bedeli, damga vergisi ve binek araçlar için yüzde 1, ticari araçlar için yüzde 18’lik vergi, ek olarak size yansıtılır. Tüm bu ödemeler gerçekleştikten sonra aracın tamamıyla size ulaşabilmesi adına gerekli olan süreç başlar.

İcradan Alınan Araba Kaç Gün İçerisinde Elime Ulaşır?

İcradan araba alma konusunda, tüm şartlar ve prosedürler düzgün bir şekilde işlediyse, aracı 1 hafta içerisinde otoparktan çıkarabilirsiniz.  İhale sonucunda size toplamda 15 gün süre verilir ve bu süreç içerisinde tüm işlemlerin halledilmesi gerekir. Yani her şeyin yolunda olması, sizin tüm masrafları ödemeniz ve sürecin normal işlemesi durumunda, maksimum araç 15 ila 20 gün arasında elinize ulaşır. Genel olarak bu tür durumlarda aracın en geç 1 hafta içerisinde kişinin eline ulaştığı görülür. Sürecin çok çok uzaması, sürecin normal işlemesi durumunda söz konusu olmaz.

İcradan Araba Satın Alırken İstenen Başvuru Şartları

İcra vasıtasıyla uygun fiyatlı bir araç alabilmeniz için öncelikle başvuru şartlarını karşılıyor olmanız gerekir. Aksi halde ihaleye katılımınız ve icradan araç sahibi olmanız söz konusu dahi olmaz. Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız, icradan araç satın alma konusunda en temel şartlardır. Öte yandan icradan araç satın alırken, başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve teminatın ödenmesi, diğer şartlar olarak nitelendirilebilir.

İcradan Araç Satın Almanın Masrafları

İcradan Araç Satın Almanın Masrafları
İcradan Araç Satın Almanın Masrafları

İcradan araba alırken birtakım masrafları ödeyeceğinizi unutmamanız ve bu masraflara hazırlıklı olmanız, sizin açınızdan daha iyi bir hale süreci geçireceğiniz anlamına gelir. Öncelikle yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi aracın satın alınması işlemlerinde, binek araçlara %1, ticari araçlara %18 KDV ödenir. Sonrasında ise damga vergisi adı altında 250 TL ila 300 TL arasında bir ücretin de ödendiğini söylemek mümkündür. Yeni ruhsat çıkarma bedeli, muayene bedeli, sigorta bedeli ve noter masrafları da, icradan araç satın alırken karşınıza çıkabilecek olan ekstra masraflardır.

İcradan Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İcradan araç satın alınması durumunda, birtakım hususlara dikkat etmeniz ve bu hususlar konusunda bilinçli olmanız, daha iyi bir ihale süreci geçirmenize neden olur. İcradan araba alınırken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir:

  • Aracın kaporta, tesisat ve diğer sorunlarının iyi bir şekilde analiz edilmesi,
  • Aracın fiyatının belirlenmesi konusunda ihalede rakiplerinizin tekliflerine karşın, minimum şekilde teklifin yükseltilmesi,
  • Aracın ekspertize sokulması,
  • Eğer mümkünse ikinci ihalenin beklenmesi,
  • Aracın satın alınma işlemleri için size verilen yasal sürenin doldurulmadan, işlemlerin erkenden halledilmesi,
  • Evraklar konusunda titiz davranılması,
  • Ekstra masrafları da gözeterek bir bütçenin oluşturulması,

icradan araba alma konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardır.

İcradan Aldığım Araçta Sonradan Fark Ettiğim Sorunlar Çıktı Ne Yapabilirim?

İcradan araba satın alan birçok kişi, araçta sonradan fark ettiği sorunların olduğunu belirtir. Bu durumu yaşayan tek kişi siz değilsinizdir ve bu duruma karşın devlet kişilere önemli bir hak verir. Bu hak vasıtasıyla aracın iade işlemleri gerçekleştirilebilir. En geç 2 gün içerisinde konuya itiraz etmeniz ve gerekli mercilere başvurmanız, olumlu sonuç almanız konusun etkilidir.

Konuyla ilgili olarak gerekli olan dilekçeyi icra müdürlüklerine vermenizin ardından, aracın iadesini talep edebilirsiniz. Durum değerlendirilmesi yapıldıktan sonra, vermiş olduğunuz ücret iade edilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise yapılacak kesintidir. Eğer kesinti aşırı fazlaysa ve araç masraflarını aşıyorsa, o zaman iade işlemi yerine aracın tamir edilmesi yolunu tercih edebilirsiniz. Eğer siz bu aracı yaptırsanız bile, iade kesintisine rağmen zararlı çıkıyorsanız, en kısa sürede aracın iade işlemlerini talep etmelisiniz.

İcradaki Araçları Nereden Bulabilirim?

İcradan araba almadan önce, icradaki araçları takip ederek, konuyla ilgili işlemlere başlamanız daha doğru olacaktır. İcradan araba satın alırken, icra müdürlüğü araçların ilanlarını internet üzerinden duyurur. Bu sayede icradaki araçları nereden bulabilirim? sorunuza cevap bulabilirsiniz. İcradaki araçları görmek için aşağıdaki linke tıklayarak, ilgili resmi sayfaya yönlendirilebilirsiniz.

İcradaki araçları görmek için tıklayın.

İcradan Araba Satın Alma İlgili Aramalar

icradan araba almak

icradan araba nasıl alınır

icradan araba alanların yorumları

ihaleden araba

icradan araba satışı

icralık arabalar resimli

icralık arabalar sahibinden

icradan araba almak mantıklımı

 

İlgili İçerikler

E-Devlet Miras Sorgulama 

E- Devlet Soy Ağacı Sorgulama

WordPress İçindekiler Eklentisi

One thought on “İcradan Araç Nasıl Satılır? | İcradan Araba Nasıl Alınır?

Comments are closed.