İş Görüşmelerinde Maaş Nasıl Konuşulur? | İş Başvurularında Ücret Talebi

İş Görüşmelerinde Maaş Nasıl Konuşulur?

İş Görüşmelerinde Maaş Nasıl Konuşulur?

İş arayan birçok kişi için mülakat aşaması sırasında ne yapacağını bilememekte ve haliyle kırmaması gereken potlar kırabilmektedir. Özellikle maaş konusu açıldığı zaman iş adaylarının yanlış sözler sar etmesi, işe alınmaması gibi bir duruma da neden olabilmektedir. Peki, iş görüşmelerinde maaş nasıl konuşulur ve bu gibi konularda nelere dikkat etmek gerekir?

İş Başvurularında Ücret Talebi Nasıl Dile Getirilir?

İş Başvurularında Ücret Talebi Nasıl Dile Getirilir?
İş Başvurularında Ücret Talebi Nasıl Dile Getirilir?

İş başvurusu sırasında gerek işverenin isteği üzere gerekse sizin isteğiniz üzerine maaşınızı dile getirebilmeniz gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Birçok kişi bu konularda çekinebilirken, bazı iş başvuru formlarında bu alan mutlaka doldurulmak zorundadır. İş adayları genel anlamda yanlış fiyat verme, gereğinden fazla fiyat söyleyip olası olumlu sonuçtan olma, az fiyat söyleyip piyasa altı çalışma ve genel piyasa fiyatları hakkında bilgi sahibi olmama gibi durumlar nedeniyle endişeye kapılabilmektedirler.

Bu durumda yapılması gereken tek şey; sakin düşünmek olacaktır. Sakin düşünebilmeniz adına ise önceden hazırlıklı olmanız, büyük avantaj sağlayacaktır. Peki, iş görüşmelerinde maaş nasıl konuşulur ve bu konuda nelere dikkat edilmelidir?

İş başvurularında ücret talebi yaparken, öncelikle birtakım hususlar hakkında sağlıklı düşünmeniz gerekmektedir. Gereğinden fazla ücrete çalışmamak ve gereğinden az ücreti de kabul etmemek oldukça önemlidir. İş başvurularında ücret konusunun açılması olayını, olabildiğince karşı tarafa yıkmaya çalışın. Maaşınızla ilgili olarak sizin değil, karşı tarafın konuyu açması, sizin için daha avatajlı olacaktır.

Bununla birlikte durumunuza göre beklentilerinizin de ölçülü olması oldukça büyük önem taşıyan bir durumdur. Yeni mezun maaş beklentisi psikolojisine kapılabilir, bu nedenle yüksek maaşlar bekleyebilirsiniz. Ülkemizde ve genel olarak iş dünyası içerisinde bu durum nadiren görülmektedir. Yani yeni mezun olan birinin, çok yüksek maaşlar alabilmesi oldukça az rastlanan bir durumdur. Bu nedenle kişinin yeni mezun olup da, çok yüksek maaşlar beklemesi yanlış bir düşüncedir. Yeni mezun olup, çalışma hayatına atılmanız ve ilk işiniz, size paradan çok büyük tecrübeler kazandıracaktır. Bunu unutmayarak, yeni mezun olduktan sonra iş hayatı ve işiniz hakkınızda öğrenebileceklerinize odaklanmaya çalışın.

İş görüşmesi teklif aşaması, her ne kadar sizin için stresli geçecek olsa da, sakin kalmaya ve utanmaktan kaçınmaya çalışın. Teklifin karşı taraftan gelmesini bekleyin ancak bu konuda sizi çok zorlamaları durumunda uygun bir teklif verin. “İş görüşmelerinde maaş nasıl konuşulur?” sorusuna cevap ararken, birtakım detayları da öğrenerek, karşı tarafa teklif vermeyi unutmayın. Bu detayları öğrenebilmek adına, öncelikle sizin pozisyonunuzda çalışan kişilerin ne kadar maaş aldığını ve hangi şartlar altında çalıştığını öğrenin. Sonrasında ise tecrübe, yetenek ve firmanıza verebileceğiniz katkılara göre bir teklif verin. Özellikle bir maaş skalası oluşturmayı unutmayın.

Maaşınızla birlikte, firmanızın size ne gibi haklar verdiğini ve bunların maddi karşılıklarını da iyi bir şekilde öğrenin. Belki maaşınız en alt limitte olabilir ama firmanızın size sağlamış olduğu imkanlar, bunun telafisini yapabilir. Bu nedenle maaş pazarlığı yaparken bu konuya dikkat edin. Bununla birlikte “İş görüşmelerinde maaş nasıl konuşulur?” sorusunun cevabını aramak yerine, iş görüşmelerinde yapılmaması gerekenler başlığımıza da göz atmayı unutmayın.

İş Başvurularında Ücret Talebi Sırasında Yapılmaması Gerekenler

İş Başvurularında Ücret Talebi Sırasında Yapılmaması Gerekenler
İş Başvurularında Ücret Talebi Sırasında Yapılmaması Gerekenler

İş başvurularında ücret talebi önemli bir konuyken, bu konunun yanı sıra önem taşıyan başka bir konu daha bulunmaktadır. Bu konu ise maaş pazarlığı veya ücret talebi yaparken, dikkat etmeniz ve hatta yapmamanız gereken noktalardır.  Bu noktaları ise şu şekilde açıklayabilmek mümkündür:

  • Maaş konusunu sadece bir kere konuşun ve sonrasında ise tekrar dile getirmeyin.
  • İş görüşmesi yaptığınız kişiye, yapılan teklifi reddetme ihtimalinizin olduğuna dair bir izlenim vermeyin.
  • Maaşa odaklanmak yerine, haklarınıza, edinebileceğiniz tecrübelerinize ve iş şartlarına daha çok odaklanın.
  • Maaş pazarlığı işini mülakatın hemen başlamasının ardından gerçekleştirmeyin.
  • İş görüşmesinde teklif aşaması kısmını açılmasını, daima karşı taraftan beklemeye özen gösterin.
  • Yeni mezun olmanıza rağmen, CV’nizin de kabarık olmasına rağmen, beklentilerinizi gereğinden fazla tutmayın.
  • Beklediğinizin çok altında bir maaş teklifi gelirse, hemen kabul etmeyin ve fiyatın biraz yükselmesi için çaba gösterin.
  • Utangaçlığı bir kenara koyun ve bu maaşın sizin için ne denli önem taşıdığını düşünün.

İş Başvurusu Yapılabilecek Siteler

İş başvurusu yapabilmek, iş görüşmesine gidebilmek ve “iş görüşmelerinde maaş konusu nasıl konuşulur?” sorusuna cevap arayabilmek adına, öncelikle iş bulmak gerekmektedir. Bu konuda ise internet üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebileceğiniz birçok site bulunmaktadır. Bu siteler ise şu şekildedir:

Secret Cv

Ülkemizin en çok tercih edilen iş ilanı ve iş başvuru sitelerinden biri olan https://www.secretcv.com/ adresi, kendinize uygun birçok iş ilanı bulabilmenize olanak tanımaktadır.

Kariyer Net

İş adaylarının ilk olarak başvurduğu sitelerden biri olan https://www.kariyer.net/ adresi, kapsamlı iş ilanları ve geniş ağı ile tüm iş arayan adaylara yardımcı olmaktadır. Ayrıca maaş pazarlığı, iş başvurularında ücret talebi konularda da destek alabilmeniz söz konusudur.

Yeni Bir İş

İş konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız ve kendinize uygun bir iş bulmak istiyorsanız,  https://www.yenibiris.com adresi tam olarak size hitap etmektedir. İş konusunda oldukça geniş bir ağ yapısı söz konusudur.

Eleman Online

https://www.elemanonline.com.tr/ adresi, iş arayan kişilerin en sık ziyaret ettiği sitelerin başında yer almaktadır. Siz de aradığınız işi bu websitesi aracılığıyla rahatlıkla bulabilirsiniz.

One thought on “İş Görüşmelerinde Maaş Nasıl Konuşulur? | İş Başvurularında Ücret Talebi

Comments are closed.