Kalp ve Damar Hastalıklarında Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Kalp ve Damar Hastalıklarında Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Son dönemlerde ilaç sektöründe yaşanan gelişmeler, hastalıkara karşı ilaçların daha etkili olmasına neden oldu. Belirli hastalıkları karşın etkili olan ilaçlar, yan etkileri bakımından da diğer hastalıklara da zemin hazırlar durumda. Özellikle kalp ve damar hastalıklarında kullanılan ilaçların yan etkileri, birçok hastalığın başlıca sebebi.

Kalp ve damar hastalıklarında kullanılan ilaçların yan etkileri hastanın durumuna bağlı olarak da değişim gösterir. Hastanın yaşı, kalp ve damar hastalıklarının evresine bağlı olarak kullanılan ilaç dozu, kilosu ve diğer birçok detay, yan etkilerin gelişmesinde etkilidir. Diyabet, Alzheimer, beyin fonksiyonlarında gerileme, karaciğer hastalıkları ve daha birçok hastalık, kalp ve damar hastalıklarında kullanılan ilaçların yan etkileri olarak bilinir.

Hastaların bu ilaçları genel olarak ömür boyu kullanmaları da yan etkiler bakımından büyük bir risk faktörüdür. Hastalığın erkenden tespit edilmesi ve diyet tedavisi uygulanması, bu yan etkilerden kurtulmanın en kolay yoludur.

kalp ilaçlarının yan etkileri

Diyabet

Kalp ve damar hastalıklarında kullanılan ilaçların yan etkileri arasında en çok görülen hastalık diyabettir. Özellikle kalp ve damar hastalıkları konusunda henüz ilk evrelerde olan bir hasta, bu durum nedeniyle büyük zararlar görebilir. İlaçların tedavi etkileri çol büyükken, hastalığın boyutu küçükse, diyabet hastalığı kaçınılmaz bir sonuç olabilir.

Kalp ve damar hastalıkları nedeniyle ilaç kullanan kişilerde diyabet riski ise binde 4 olarak bilinir.

Beyin Fonskiyonlarında Gerileme ya da Bozulma

Kalp ilaçların yan etkileri arasında, özellikle bu ilaçları kullanan yaşlı insanlarda beyin fonksiyonlarında gerileme olayı sıkça görülmektedir. Yaş nedeniyle zaten belirli beyin fonksiyonlarında zayıflama meydana gelirken, ilaçların da bu duruma katkı sağladığı söylenebilir.

Özellikle Alzheimer bu konuda öne çıkarken, algılama sorunları ve el göz koordinasyonlarında meydana gelen bozulmalar, kalp ve damar hastlalıklarında kullanılan ilaçların bir numaralı yan etkileridir.

Kanser

Kalp ilaçlarının veya damar ilaçlarının, yaşı 50 veya 60’ın üzerinde olan kişilerde kansere neden olduğundan şüphelenilmektedir. Bu şüphenin en önemli nedenlerinden biri, ilaçların kana direkt olarak müdahale ediyor olmasıdır. Kan ve hücreler arasındaki etkileşim bu ilaçlar nedeniyle normalin dışına çıktığı için kansere sebep olabilme ihtimali yüksek.

Vücut fonksiyonlarının zayıf olması ve kişinin genel sağlık durumu da bu konuda öne çıkan diğer detaylardır.

Karaciğer Deformasyonu

Kalp ve damar hastalıklarında kullanılan ilaçların en büyük yan etkilerinden bir diğeri, karaciğer deformasyonudur. Karaciğer üzerinde son derece etkili olan bu ilaçlar, bir müddet sonra karaciğerin fonksiyonlarında gerilemeye neden olur. İlaçların ağır olması, haliyle karaciğerin ilaçlara karşı direnç göstermemesine ve ilaçların karaciğere olumsuz yönde etki etmesine sebebiyet verir. Bu durumda da karaciğer deformasyonu, özellikle uzun süreli aşırı doz kullanımında ya da düzensiz ilaç kullanımında mutlaka söz konusu olur.