Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama | Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi kartı 1 günlük gecikme faizi, aslında çok önemsenen bir tutar olmasa da, özellikle yüksek limitli ve harcamaları fazla olan kredi kartı kullanıcıları için çok büyük önem teşkil eden bir durumdur. Birçok kredi kartı kullanıcısı, kredi kartı borcu ödeme konusunda özen göstermeyerek, ödemelerini 1 ya da 2 gün gecikmeli olarak yapabilmektedirler. Bu durum kredi kartı borcunun bir sonraki dönemde ciddi bir artış göstermesine neden olabilmektedir.

Bu durumun aslında ne denli sakıncalı olduğunu kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemi ile ortaya koyabilmek mümkündür. Peki, kredi kartı gecikme faizi işlemi nasıl hesaplanmaktadır?

Kredi Kartı  Gecikme Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?
Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemi yapılırken, birtakım unsurlar göz önünde bulundurulmaktadır. Bu unsurları ise şu şekilde açıklamak mümkündür:

 • Kredi kartı gecikme faizi hesaplanırken, öncelikle toplam borç tutarınıza göre, asgari borç tutarınız hesaplanmaktadır.
 • Sonrasında ödenmiş olan herhangi bir borç var ise bu borç ortaya çıkan asgari tutardan düşmektedir.
 • Eğer ödenen tutar asgari ücret rakamının altında yer alıyorsa, ödenmeyen asgari tutarın yüzde 2,34’lük kısmına faiz uygulanmaktadır.
 • Sonrasında ise asgari ödeme tutarı dışında kalan borca ise yüzde 1,84’lük akdi faiz uygulanarak, uygulanan bu faizler sonucunda ortaya çıkan ücretler borcunuza yansıtılmaktadır.
 • Bu yansıtılan tutarın 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde banka sonrasında çok ciddi yaptırımlar ve faizlerle karşınıza çıkabilmektedir.
 • Her ne kadar kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemi burada sonlanıyor gibi gözükse de, son olarak KKDF vergisi olarak yüzde 15, BSMV vergisi olarak da yüzde 5’lik bir tutar daha borcunuza yansıtılmaktadır. Ardından kredi kartı 1 günlük gecikme faizi hesaplama işleminiz sonuçlanacaktır.
 • Ortaya çıkan ekstra faiz tutarını ise 30’a böldüğünüz  zaman karşınıza günlük gecikme faizi çıkmaktadır.

Bu arada kredi kartınız yoksa veya öğrenciyseniz, avantajlı kredi kartı olan Enpara kredi kartına başvurusu yazımızı okuyabilir ve 2018 yılında öğrencilere anında kredi kartı veren bankalar ile ilgili yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kredi Kartı Günlük Gecikme Faizi Hangi Kurum Tarafından Belirlenir?

Kredi Kartı Gecikme Faizleri Hangi Kurum Tarafından Belirlenir?
Kredi Kartı Gecikme Faizleri Hangi Kurum Tarafından Belirlenir?

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemlerinin en önemli kısımlarından biri de, gecikme sonrasında uygulanan faizlerdir. Gecikme ile birlikte birçok faiz, kredi kartı borcunuza yansıtılarak, borcunuza göre ciddi faiz rakamları karşınıza çıkabilir. Bu faizlerin belirlenmesi konusunda, 2006 yılında uygulamaya girmiş olan Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nu esas alınmaktadır. Kanun gereği ise gecikme faizleri ile ilgili olarak Merkez Bankası sorumlu tutulmuş, günümüzde bu faiz oranları Merkez Bankası tarafından yönetilmektedir.

Güncel Kredi Kartı Gecikme ve Akdi Faiz Oranları

Kredi kartı gecikme faiz oranları, 2014 yılından günümüzde kadar sabit bir şekilde ilerlemektedir. Bankalar gecikme faizi olarak en fazla yüzde 2,52’lik bir faiz uygulaması yapabilirken, akdi gecikme faizi olarak ise 2,02’lik bir oran sunulabilmektedir. Bu oranlar kapsamında aslında örnek faiz hesaplamasının daha kolay bir şekilde yapılacağını söylemek mümkündür.

Örnek Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama ve 1 Günlük Gecikme Tutarı

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama
Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemi için öncelikle sabit rakamlar üzerinden ilerlememiz gerekmektedir. Öncelikle herhangi bir tüketicinin 2.000 TL’lik bir dönem borcu olduğunu varsayalım ve asgari ödeme tutarının da borcun yüzde 35’i kadar olmasından ötürü, asgari ödeme tutarının ise 700 TL olduğunu varsayalım. Sonrasında ise hesaplama işlemimize geçelim:

 

 1. Öncelikle bilindiği üzere asgari ödeme tutarını gecikme faizi uygulanmaktadır. Asgari ödeme tutarı= 700 TL, faiz tutarı ise yüzde 2,52 olduğuna göre, bu ikilinin çarpımı sonucunda karşımıza 17.64 TL’lik bir faiz miktarı çıkmaktadır.
 2. Sonrasında ise asgari ödeme tutarının dışında kalan rakama akdi faiz uygulanmaktadır. Akdi faiz oranı yüzde 2,02’dir ve geriye kalan borç tutarı ise 1.300 TL’dir. Buradan ise 26,26 TL’lik bir faiz tutarı karşımıza çıkmaktadır.
 3. Bu faiz tutarının kredi kartı borcuna yansıtılması için ortaya çıkan faiz tutarlarının toplanması gerekmektedir. Yani 26,26+ 17,64 TL = 43,9 TL’dir. Bu rakam, kartınıza banka tarafından uygulanan faiz tutarıdır. Bu rakama ek olarak bir de BSMV ve KKDF vergileri de eklenecektir.
 4. Faiz tutarına yüzde 15’lik KKDF ve yüzde 5’lik BSMV vergileri de eklendiği zaman 43,9 TL * %20= 8,78 TL’lik bir ek vergi daha uygulanmaktadır.
 5. Tüm bu vergiler ve faizler toplandığı zaman ise karşımıza 52,68 TL’lik bir rakam çıkmaktadır.
 6. Kredi kartı günlük faizi hesaplama işlemi de yaparsak; 52,68/30’dan, kredi kartınızın günlük gecikme faizi 1,80 TL olacaktır.

Tüm bu rakamlara, faiz oranlarına ve ortaya çıkan genel tabloya bakılacak olunursa, çok ciddi faiz uygulamalarının yapıldığını ve yüksek rakamların karşımıza çıktığını söylemek mümkündür. Bu nedenle kredi kartı borcunun olabildiğince geciktirilmemesi ve dikkate alınması gerektiğini söylemek doğru olacaktır.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Tutarları

Aşağıdaki tabloda kredi kartı borçlarına göre gecikme faizi tutarları yer almaktadır:

Toplam Borç Uygulanan Faiz Tutarı (Vergilerle Birlikte) Borca Ek Uygulanan Vergi
1.000 TL 26,34 TL 4,39
2.000TL 52,68 TL 8,78
3.000TL 79,02TL 13,17

Eğer toplam borcunuz, yukarıda yer alan tablodaki borçların katları ise TOPLAM BORÇ X KAT şeklinde hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunun Üzerine Faiz Üzerine Faiz Eklenebilir Mi?

Devletin son yıllarda kredi kartı ve benzeri her türlü ürüne el attığını söylemek mümkündür. Bu konular nedeniyle birçok kişinin mağdur olması, haliyle devletin de harekete geçmesine neden olmuştur. Devlet ise bu konuda bankalara bazı sınırlamalar getirmiş ve kendilerine göre işlem yapmalarını engellemiştir. Bu nedenle kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemi yaparken, “faiz üzerine faiz eklenir mi?” sorusu aklınıza gelebilir.

Yapılan düzenlemeler kapsamında bankalar sadece anapara üzerine faiz eklemesi yapabilmektedir. Yani faiz üzerine faiz eklenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.