Makale Yazarak Para Kazanmak | Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak

Evde oturduğunuz yerden gelir sağlayabileceğiniz iş olan; makale yazarak para kazanmak işi, doğru bir yol izlemeniz durumunda size en çok kazandıracak olan işlerin başında gelir. Bu iş için herhangi bir sermayeye ihtiyacınız bulunmazken, bedensel bir zorluk çekmeden, aylık 500 TL, 1000 TL, 1500 TL ve çok daha üstü rakamları kazanabilirsiniz. Peki, makale yazarak nasıl para kazanılır? Makale yazma işini nasıl bulunur? Nereden başlamak gerekir?

Bundan yaklaşık bir 5-6 sene kadar önce, makale yazarak para kazanmak için webmaster forumlarına üye olmanız gerekirdi. Bu forumlarda, “Makale ve Editörlük İşleri” şeklinde başlıklar bulunur ve bu başlıklar altında yer ilanlar vasıtasıyla makale yazılabilir veya ihtiyacı olan kişi, yine makale yazıp ilan veren kişilerin ilanlarına başvurabilirdi. Günümüzde ise bu sektöre de komisyoncuların girmesi, işlerin bir nebze olsun değişmesine neden oldu. Söz konusu komisyoncuların girmesi ile birlikte yeni yeni makale yazma platformları oluşturuldu ve bu platformlarda, “makale yazan” ve “makale yazdıran” olmak üzere iki profil ortaya çıktı.

Makale yazdırmak isteyen kişiler bu platformlar üzerinden siparişlerini  verirken, yazmak isteyen kişiler ise yine bu platformlar üzerinde siparişlerini alarak, makale yazmaya başladı. Bu tür platformların genel işleyiş  sisteminde, makale yazdıran kesinti yapmak yerine, makale yazan kişiden kesinti yapılması gibi bir durum söz konusu oldu. Haliyle makale yazarlarının emeğinin bir kısmı komisyoncu sitelere gitti. Şuan için düzen halen böyle devam ederken, makale yazıp para kazanabileceğiniz birçok web sitesi bulunuyor. Bu sitelerden herhangi birine üye olup, yazarlık yapabilmeniz mümkün.

Tüm bunların yanı sıra webmaster forumları üzerinden bu sektörün halen daha devam ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle R10 ve WMaraci gibi iki büyük çaplı webmaster forumu, bu konuda önde gelen siteler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sitelerden herhangi birine üye olarak, makale yazarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. R10 webmaster forumu için davetiye ile üyelik söz konusuyken, WMaraci için henüz öyle bir engel bulunmamakta. İsteyen herkes WMaraci’dan üyelik alabilir ve forumda makale yazarak para kazanmaya başlayabilir. Forumlara üyelik almakla işi bittiğini sanmak ve artık makale yazarak para kazanabileceğinizi düşünmeniz ise tamamıyla yanlış. Bunun nedeni ise makale yazdıracak kişilerin, birtakım detaylar sonucunda karşısındaki kişiye makale yazdırıyor olmasıdır. Özellikle bu işte güven faktörü çok önemlidir ve birçok kişi güvenebileceği bir kişiye makale yazdırmak istemektedir. Peki, makale yazarak para kazanmak isteyen bir kişi, nasıl karşısındaki insanlara güven verebilir ve sonrasında iş alabilir?

Makale Yazarak Para Kazanmak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Püf Noktalar

Makale Yazarlığı
Makale Yazarlığı

Makale yazdırmak isteyen birçok kişi, öncelikle çalışacağı yazarın referanslarına, ticaret puanına, profiline ve hitap şekline çok önem verir. Siz, R10 ve WMaraci gibi forumlarda yeni üye olacağınız için, referanslarınız ve ticaret puanınız gibi iki önemli güven unsuruna sahip olamayacaksınız. Haliyle bu durumda profiliniz ve karşınızdaki kişiye hitap şekliniz, çok büyük önem arz eder.

Öncelikle profil düzenlemesini iyi yapmalı ve “Hakkımda” kısmını özenli bir şekilde doldurmalısınız. Bu kısımda yazım dilinizin akıcı olması ve imla kurallarına da dikkat etmiş olmalısınız. Profilinizde bu kısmın iyi bir şekilde düzenlenmiş olması, makale yazdıracak kişinin gözünde olumlu bir ilk izlenim yaratır. Sonrasında ise karşınızdaki kişiyle hitap şekliniz devreye girer.

Karşınızdaki kişiye olan hitap şekliniz, mutlak suretle kurumsal bir dilde olmalıdır. Karşınızdaki kişi her ne kadar size samimi ya da düzgün olmayan bir üslup ile yaklaşsa da, siz bu duruma aldırış etmemelisiniz. Her ne olursa olsun, bu işten para kazanacağınızı unutmamalı ve müşterinize karşı daima belirli bir mesafe ile kurumsal bir dille hitap etmelisiniz.

Daha önce herhangi bir yerde yazılmış bir yazınız bulunuyorsa, yani herhangi bir referansınız yoksa, bu durumu örnek yazılarınızla çözebilirsiniz. Belirli konular bulup 5 ila 10 adet arasında örnek yazıyı, bir kenarda tutuyor olmanız önemli bir avantaj sağlar. Referansınızın olmaması durumunda, karşınızdaki kişiye örnek makalelerinizin olduğunu söyleyip, o kişiye bu şekilde yazım diliniz hakkında bir güven sağlayabilirsiniz. Zaten örnek yazılarınız ciddi anlamda kaliteli olursa, işi alma ihtimaliniz son derece yükselecektir.

SEO uyumlu makale yazmayı da iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Size iş vermek isteyen birçok kişi, mutlak suretle SEO uyumlu makale talep edecektir. Eğer SEO uyumlu makale yazmayı bilmiyorsanız, işiniz tamamlanmayacak ve bu işe 1-0 geride başlıyor olacaksınız. Bu gibi kötü durumlarla karşılaşmamak adına hemen SEO uyumlu makale nasıl yazılır? şeklinde bir araştırma yapmaya yönelmeniz gerekir.

Makale yazarken, işverenlerin en çok dikkat ettiği noktaların başında özgünlük yer alır. İşveren, sizden satın aldığı yazıyı direkt olarak web sitesinde yayınlar. Eğer içerik özgün değilse Google’da spama düşebilir ve haliyle bu durum ciddi bir kayıp yaşamasına neden olur. İşte böyle bir durum karşısında ise makale yazarlığı kariyeriniz başlamadan bitebilir. Bu nedenle makalelerinizi mutlaka kendi cümleleriniz, kendi kelimeleriniz ve kendi anlatım tarzınız ile yazmalısınız. Elbette ki makaleleri yazarken birtakım kaynaklardan yardım alıp, bu kaynaklar öncülüğünde yazılarınızı yazacaksınız. Dikkat etmeniz gereken nokta ise bu kaynaklarla yazılarınızın aşırı benzerlik içermemesi olmalıdır. Özgünlük kavramını tam olarak yakalayabilmek adına, bir konuyu, kaynak aldığınız site veya sitelerdeki yazıların, bambaşka haliyle anlatmalısınız. Yani yazıda verilmek istenen nokta ortak, anlatma biçimi ise farklı olmalıdır.

Makale yazarak para kazanmak için mutlaka forumlardaki ilanları sürekli olarak takip etmelisiniz. Eğer siz ilanları takip etmek istemiyorsanız, direkt kendiniz ilan açmak istiyorsanız da, “Makale Satışı” bölümünden ilanınızı açabilirsiniz. Açtığınız ilanın başlığının ilgi çekici olması, görsel açıdan göze hoş gelmesi ve ilan içerisinde yazım dilinizin son derece kaliteli olması gerekir. Sizden iş almak isteyen kişiler mutlaka bu noktalara dikkat edecektir. Sonrasında ise ilan içerisinde işinizi ne denli kaliteli yapacağınızı, karşınızdaki kişiye uygun bir dille anlatmalı ve ilanı yayına koymalısınız.

Makale yazarken çabukluk ise son derece önemli bir kavramdır. Bu nedenle klavyenizin hızlı olması ve Office programlarına hakim olmanız gerekmektedir. Aksi halde istediğiniz kazancı elde edemeyebilir, günlük bilgisayar başında çok saat geçirip, herhangi bir şekilde para kazanamayabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler
Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız, öncelikle yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi R10 ve Wmaraci gibi sitelere üye olmanız gerekir. Bu sitelere üye olmak için alt kısımda yer alan linkleri kullanabilirsiniz.

Buraya Tıklayarak R10’a Üye Olup, Makale Yazarak Para Kazanabilirsiniz.

Buraya Tıklayarak WMaraci’ya Üye Olup, Makale Yazıp Para Kazanmaya Başlayabilirsiniz. 

Bu webmaster forumlarına üye olmanızın ardından, son derece detaylı bir şekilde doldurmaya çalışın. Profil bilgileriniz her türlü detayı belirtmeyi unutmayın. Ayrıca yazarlık konusunda da ne denli iyi olduğunuzu, ilginizi ve yazarlık hakkında aklınıza gelen her türlü bilgiyi profilinizde bulundurun. Tüm bunları yaparken, imla kurallarını ve akıcı bir dille yazmayı da unutmayın. Sonrasında ise alt kısımda yer alan bölümlerden, makale siparişlerini bularak, ilanlara başvuru yapabilir ve makale yazmaya başlayabilirsiniz.

R10 Makale Siparişler İçin Buraya Tıklayın.

WMaraci Makale Siparişleri İçin Buraya Tıklayın. 

 

 

İLGİLİ İÇERİKLER: