Meditasyon Nedir? | Meditasyon Nasıl Yapılır? | Meditasyonun Faydaları

Meditasyon

Meditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır? Meditasyonun Faydaları

Meditasyon, ruhun ve bedenin birbirlerini yeniden fark etmeleri sağlayan iletişim biçimidir. Çok köklü bir geçmişi olan meditasyonun, zihin sağlığı açısından çok büyük faydalarının olduğunu söylemek mümkündür.

Zihnimizin içerisinde sürekli olarak dönüp dolaşan, endişeler, kaygılar, kötü düşünceler, stres unsurları vb. birçok olumsuz düşünce, zihinde muhteşem bir kalabalığa neden olmaktadır. Zihni susturmak ve zihinle baş başka kalıp, zihni tüm bu olumsuzluklardan arındırmak için meditasyon yönteminin kullanıldığını söylemek doğru olacaktır. Duygusal bir özgürlüğe neden olan meditasyon, özünüze dönmenize ve düşüncelerinizde ki bulanıklığı gidermenize yardımcı olan bir yöntemdir.

Kişiye özel birçok meditasyon yöntemi bulunmakta ve bu yöntemlerin her biri farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Meditasyon yöntemleri veya çeşitleri, kişiden kişiye değişim gösterebilmekte ve herkes farklı meditasyon türleri ile karşılaşabilmektedir.

Meditasyonun Çeşitleri

Meditasyon
Meditasyon

Meditasyonun çeşitleri, farklı farklı birçok isteğe göre meydana gelmektedir. Bu istekler ise kişinin yapmak istediği meditasyona göre şekillenmektedir. Genel olarak meditasyon çeşitlerinin şu şekilde karşımıza çıktığını söylemek mümkündür:

Zorunluluk ve Öncülük Meditasyonu

Eğer kurallar ve rehberlik ihtiyacı hissediyorsanız, Zazen meditasyonu tam olarak size hitap etmektedir. Buda’nın geçmişten günümüze gelen en iyi meditasyon türlerinden biri olan Zazen, hiçbir şeye odaklanmamanızı ve vücudunuzdaki her şeyi kontrol altına almanızı sağlayan bir meditasyon türüdür. Gerçekliğe ve doğal yeteneklerinize ulaşmanızı sağlamaktadır.

Dik Oturamayanlar İçin: Qi Gong Meditasyonu

Qi Gong meditasyonu, Kundalini’ye son derece benzeyen ancak ufak tefek farklılıkları olan bir meditasyon türüdür. Nefesinizi kullanmanızı ve enerjiyi tüm vücudunuza yaymanızı sağlamaktadır. Ayrıca zihinsel açıdan katkılarının da son derece büyük olduğu bilinmektedir.

Daha Fazla Enerji İçin: Kundalini

Hem meditasyon hem de yoga egzersizi olarak bilinen Kundalini, ruhsal Hindu felsefesini benimsemiştir. Bu nedenle de tantrik enerjiye çok çabuk bir şekilde ulaşabilmenize olanak tanıyan bu felsefe, son derece saf bir enerji kazanmanıza yardımcı olmaktadır.

Şefkate İhtiyacınız Varsa: Şefkat Meditasyonu

Özellikle Batı kültüründe son derece yaygın olan Şefkat meditasyonu, merhametinizin ve iradenizin gelişmesinde son derece etkilidir. Modern meditasyon olarak adlandırılan bu yöntem, hem kendinize hem de çevrenizdekilere karşı farklı bir yaklaşım içerisinde olmanızı sağlayacaktır.

İşinizden Ayrı Kalmadan Meditasyon Yapmak İçin: Dzogchen

Dzofchen meditasyonu, bir nevi tantrik meditasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Gözler açık bir şekilde yapılan bu meditasyonun, duygu ve düşüncelerinizden sıyrılmanıza yardımcı olduğu söylemek mümkündür.

Meditasyonun Faydaları

Meditasyon
Meditasyon

Meditasyonun bedene faydalarının olduğu bilinmektedir ancak ruhen olan faydaları, saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Zihnin rahatlaması ve her şeyden arınmasına yardımcı olan meditasyon, özellikle aile, iş ve normal hayatınızda daha sağlıklı düşünmenize, daha sağlıklı kararlar vermenize neden olacaktır. Meditasyonun faydaları olarak, şu 6 temel faydayı saymak mümkündür:

Beynin Ön Lob Bölgesindeki Gri Madde Salınımın Artması

Yapılan çalışmalar sonucunda meditasyonun, beynin ön lob kısmında yer alan gri maddenin artmasına neden olduğunu göstermiştir. Bu maddenin artmasıyla birlikte kişinin düşüncelerine hakim olması, kendi benliğine kavuşması ve şefkat duygusunun artması muhtemeldir.

Sakin Kalmanıza Yardımcı Olur

Korku, üzüntü vb. durumlarda beyin kendini güvende hissetmediği için sağlıklı bir düşünce yapısı geliştiremez. Böyle durumlar soğuk kanlılık çok büyük önem taşımaktadır ancak normal bir insan beyni bunu sağlayamaz. Düzenli olarak yapılan meditasyon, beynin sakin kalmasını ve daha sakin düşünebilmesine yardımcı olur.

Travmalar Sonrası Hızlı Düzelme

Kişi, yaşamış olduğu duygusal travmalar nedeniyle büyük bir üzüntü içerisine boğulabilir. Bu nedenle toparlanması ve tekrar eski haline dönmesi zaman alabilir. Düzenli bir meditasyon alışkanlığı olan bir kişi, çok çabuk bu travmalardan kurtulur ve daha hızlı bir iyileşme süreci geçirir.

Stres Seviyesi

Stres olayı kişiden kişiye değişebilen bir durumdur ve bu durumun beyinle ilgisi oldukça yüksektir. Meditasyonun ise stres seviyesini düşürdüğü ve kişinin her daim sakin kalmasına olanak tanıdığı bilinmektedir..

Yaratıcılığın Artmasına Olanak Sağlar

Yapılan araştırmalar sonucunda, meditasyonun kişinin bakış açısını değiştirdiği ve en derindeki düşüncelerine bile ulaşabildiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle meditasyonun yaratıcılığa olan katkısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Hafıza Kuvvetlendirici Özelliği

Bilinçli farkındalık konusunda müthiş bir katkı sağlayan meditasyonun, anlık olarak çoğu önemli bilgiyi kayıt altına almanıza olanak tanımaktadır. Bu kayıtlara ihtiyaç duyduğunuz zaman ise meditasyonla güçlendirilmiş bir zihin, direkt olarak bilinçaltına inebilmektedir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyonun her alanda ve her türlü düşüncemizde faydaları oldukça büyüktür. Ruhsal yaşamı derinden olumlu yönde etkileyen meditasyon, doğru bir şekilde yapıldığında büyük bir fayda sağlar. Peki, meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyonun başlangıcı için öncelikle bir yerde oturmanız ve duruşunuzu ayarlamanız gerekmektedir. Duruşunuzun her ne olursa olsun dik olması, meditasyonun en temel kuralları arasında yer almaktadır. Dik oturuş, zihnin ve bedenin koordineli bir şekilde dengede çalışmasına neden olmaktadır.

Meditasyon yaparken, gözlerin açık ya da kapalı olması tamamıyla kişinin kendi isteğine bağlı olan bir durumdur. Bazıları gözler açıkken, bazıları ise gözler kapalıyken daha iyi bir çalışma yapabilmektedir. Gözleriniz açık ya da kapalı olsun, mutlaka bir noktaya odaklanmanız gerekmektedir. Odaklanması sonrasında ise tüm düşüncelerden arınmak ve insanın zihniyle baş başa kalması mümkün olacaktır. Eğer odaklanma problem yaşıyorsanız, bu konuda nefesinizi kullanabilirsiniz.

Nefes kontrolü yaparak, aldığınız nefesi sayabilir ve bu sayede diğer tüm düşüncelerden arınabilirsiniz. Eğer sayım esnasında zihninizde başka bir düşünce canlanırsa, hemen tekrardan saymaya başlayabilirsiniz. Bu rutin bir süre sonra düzene oturacak ve odaklanma konusunda büyük bir mesafe kat edeceksinizdir.

Meditasyonunuzu  yaparken duygu ve düşüncelerin tümünden arınmaya çalışmanız gerekmektedir. Bu ilk başlarda tam olarak sağlanamasa da, ilerleyen zamanlarda rayına oturacaktır. Ardından müthiş bir sessizliğin olması, meditasyonun altın kurallarından biridir. Duygu ve düşüncelerden arınma, sessizlik gibi üç önemli faktörü bir arada yakalayabiliyorsanız meditasyonu büyük ölçüde tamamlamışsınız demektir.

Meditasyonunuz için ilk başlarda 10 dakika yeterli olsa da, ilerleyen süreçlerde bu zaman dilimini 25 dakikalara kadar çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte meditasyondan keyif almaya çalışmanız ve bulunduğunuz ortama da kendinizi iyi hissettirecek varlıkları koymanız, daha verimli bir çalışması yapmanıza neden olacaktır.