Motosiklet Zinciri Temizleme ve Yağlama | Motosiklet Zincir Bakım Rehberi

Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama

Motosiklet Zinciri Temizleme ve Yağlama

Motosiklet zincirinin temizlenmesi konusunda günümüzde birçok rivayet bulunmakta ve her ağızdan birtakım tavsiyeleri duymak mümkün olmaktadır. Bu tavsiyelerden bazıları gerçekten işe yararken, bazılarının ise zincirinize ciddi anlamda zarar verebilme ihtimali vardır. Peki, motosiklet zinciri nasıl temizlenir? Motosiklet zinciri temizlerken nelere dikkat edilmeli ve motosiklet zinciri ne gibi maddelerle temizlenmeli? Tüm bu soruların cevabı “Motosiklet Zinciri Nasıl Temizlenir?” yazımızın içerisinde yer alacak.

Motosiklet zinciri, motosikletin en önemli parçalarından biri olarak bilinmektedir. Motorun vermiş olduğu gücü direkt olarak arka tekere aktaran motosiklet zinciri, bakımı ihmal edilmemesi gereken bir parçadır. Motosiklet zincirinin her daim gergin ve bir o kadar da yağlı olması gerekmektedir.

Zincirin kısa süreli yağsız kalması veya çok kısa süre için yağlanmaması çok büyük sorunlar teşkil etmeyecektir ancak uzun süreli bakımsız olması zincir için çok zararlıdır. Motosiklet zinciri, uzun bir süre yağsız kalması durumunda yıpranabilmekte ve hatta belirli bir müddet sonra kopabilmektedir. Zincirin kopması durumu çok büyük tehlikelere yol açmaktadır. Motor bloğunun patlaması, ayak veya bileklerde yaralanmalar vb. birçok durum, motosiklet zincirinin kopması durumunda sürücülerin karşılaşacağı olası tehlikelerdir. “Motosiklet zinciri nasıl temizlenir?” sorusundan önce, motosikletin zincirinin kaç km’de bir bakıma girmesi gerektiğini öğrenmek daha iyi olacaktır.

Motosiklet Zinciri Kaç Km’de Bir Yağlanmalı ve Temizlenmeli?

Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama
Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama

Yapılan araştırmalar, kaliteli bir zincir yağının motosiklet zincirindeki ömrünün 300 km civarlarında olduğunu göstermiştir. Motosikletin camiasının duayenleri de motosiklet zincirinin 300 km’de bir temizlenmesi gerektiğini belirtmiştir. “Motosiklet zinciri kaç km’de bir yağlanmalı?” sorusunun cevabını 300 km’de bir olarak belirledikten sonra, zincirin temizlenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken bir kaç noktaya değinmek gerekir.

Elbette ki, motosiklet zincirinin 300 km’de bir yağlanması oldukça sağlıklı bir olaydır ancak iş sadece yağlama ile sınırlı kalmamalıdır. Motosiklet zincirinin içerisinde, gerek yol şartlarından gerekse hava şartlarından birçok pislik, kir vb. birçok madde birikebilmektedir. Bu maddelerin birikmesi ve motosiklet zincirinin bu maddelerden arındırılmaması, motosiklet zincirinin istenildiği kadar yağlanmasına rağmen herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

Uzmanlar her ne kadar 300 km’de bir hem zincirin yağlanmasının hem de zincirin temizlenmesinin daha iyi olacağını söylese de, bu durum her zaman için mümkün olamamaktadır. Motosiklet kullanıcılarının iki yağla bir temizle veya üç yağla bir temizle mantığından yola çıkarak zincirlerinin bakımını gerçekleştirmeleri, sağlıklı bir motosiklet zincir bakım periyotu olacaktır.

Motosiklet Zinciri Ne ile Temizlenmeli?

Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama
Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama

Motosiklet zincirinin yağlanması konusu kadar, temizlenmesi konusu da büyük bir önem taşımaktadır. “Motosiklet zinciri ne ile temizlenmeli?” sorusu, yine hakkında çok rivayet olan ve birçok kişinin kulaktan dolma bilgilerle cevapladığı soruların başında gelmektedir.

Motosiklet zinciri temizleme ve yağlama, işlemi büyük dikkat gerektiren bir işlemdir. Motosiklet zincirinin temizlenmesi konusunda kullanılan maddeler, zincir içerisinde yer alan o-ring adı verilen parçalara büyük zarar verebilir. Bu parçaların zarar görmesi ise zincirde baklalar oluşmasına ve haliyle zincirinin görevini yeterli bir şekilde yerine getirememesine neden olmaktadır.

Motosiklet zinciri temizleme ve yağlama esnasında kullanılacak en verimli maddelerin başında gaz yağı yer almaktadır. Motosiklet uzmanları ve duayenleri, zincir temizliği için en uygun olan maddelerin başında gaz yağının yer aldığını belirtmektedirler. Bununla birlikte zincirin temizlenmesi esnasında, çeşitli zincir temizleme ürünlerinin de kullanılabileceğini söylemek mümkündür. Ayrıca benzin ve mazot gibi maddelerin de motosiklet zinciri temizleme işlemi için yeterli olacağı da belirtilmektedir.

Motosiklet zinciri temizleme ve yağlama ile ilgili olarak, gerekli olan tüm maddeleri temin edilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Eğer motosiklet zinciri, söz konusu zincir temizleme maddeleri ile temizlenmezse, zincir yüzeyinde ve içerisinde bulunan yağ, pislik, kir ve zincire nüfuz eden diğer maddeler, zincirde olduğu gibi kalacaktır. Haliyle zincir yağlama olayının bir önemi kalmayacak ve zinciri yağlasanız dahi çok bir fark olmayacaktır. Bu maddeler ve özellikle önceki yağlamadan kalan ve işlev görmeyen zincir yağı, zincir temizliği için gerekli olan maddeler tarafından, motosiklet zincirinden arındırılabilmektedir.

Motosiklet zinciri temizleme ve yağlama işlemi sırasında, zincirin temizlenmesine yardımcı olan maddeleri, direkt olarak zincir üzerine dökmek pek bir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle yapılması gereken; öncelikle bir diş fırçası ya da benzeri bir fırça temin etmektir. Fırçanın tel fırça olmaması çok büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni ise tel fırça vb. fırçaların veya temizlik aparatlarının, özellikle o-ring’li zincirlere ciddi hasar veriyor olmalarıdır. Bu nedenle en ideal fırçaların başında diş fırçası yer almaktadır.

Motosiklet zinciri temizleme ve yağlama ilgili olarak önem taşıyan bir diğer nokta ise motosikletin arka tekeridir. Eğer sağlıklı ve kolay bir yağlama yapmak istiyorsanız, motosikletinizin arka tekerinin havada olması gerekmektedir. Gerek arka teker kaldırma aparatlarıyla gerekse bir başka kişinin yardımıyla motosikletinizin arka tekerinin havada olması büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gaz yağı, zincir temizleme ürünler, benzin, mazot vb. motosiklet zincirini temizleme özelliği olan her türlü madde, arka dişlinin olduğu kısımdan itibaren kolaylıkla ulaşılabilen her zincir bölümüne kadar sıkılmalıdır. Bu maddelerin iyi bir şekilde nüfuz ettiğini görmenizin ardından, fırça yardımıyla zincirin iç kısımlarına kadar yayılmalıdır. Bu işlem tüm zincire uygulanmalı ve ardından bir kez daha tekrarlanmalıdır. Sonrasında ise zincirin iyi bir şekilde yıkanması, iyi bir şekilde kurulanması ve yine iyi bir şekilde yağlanması gerekmektedir.

Motosiklet Zinciri Temizleme ve Yağlama Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama
Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama
  • Motorun çalışır bir şekilde olmaması büyük önem taşımaktadır. Motosiklet zincirinin temizlenmesi esnasında birçok motorcu, motoru arka ayaklıkta veya arka teker kaldırma aparatında çalıştırır vaziyette bekletirler. Bu arada özellikle viteste olan bir motosiklet, arka tekeri havada olduğu için hareket halindedir ve motosiklet zinciri temizleme ve yağlama işleminde, arka tekerin hareket halinde olurken yağlanması nedeniyle parmak kopma gibi vakaların sıkça yaşandığı görülmektedir.
  • Motosiklet zincirinin yağlama işleminden önce iyi bir şekilde ısıtılmış olması, zincir yağının zincir yüzeyinden kalıcı olmasını arttıracaktır.
  • Zincir yağının, zincire sıkılmasının ardından belirli bir süre beklemek ve yağın zincire tam olarak yapıştığına emin olmak gerekmektedir.
  • Zincir yağını zincire sıktıktan hemen sonra yüksek süratlere çıkmamakta gerekmekte ve bir müddet düşük hızlarda giderek, yağın iyi bir şekilde zincire nüfuz etmesini beklemek gerekmektedir.
  • Motosiklet zinciri temizleme ve yağlama işlemi sırasında, motosiklet zinciri için uygun yağlar kullanılmalıdır. Kötü ve yetersiz yağ kullanımı, motosikletinize gerek görüntü açısından gerekse zincirin genel durumu açısından zarar verecektir.
  • Motosiklet temizliği esnasında zincire zarar verecek her türlü maddeden uzak durulmalı, gerekirse bu konuda bir uzmana danışılmalıdır.
  • Motosikletin arka tekerinin havada olması veya arka tekerin kaldırılması sırasında, motosikletin sağlam durması gerekmektedir. Motosiklet üzerinize veya ters tarafa düşecek şekilde olmamalıdır.
  • Motosiklet zinciri temizleme ve yağlama işleminin püf noktalarından biri ise temizleme işleminin yağlama işleminden daha uzun sürmesidir. Yani yağlama 5 dakikanızı alacakken, temizleme işlemi saatlerce bile sürebilir. Temizleme işleminin detaylı yapılması gerekmektedir ve bu sayede sağlıklı bir yağlama elde edilebilir.
  • Motosiklet zincir bakımını püf noktaları olarak bilinen bir diğer önemli nokta ise motosiklet zincirinin yıkandıktan sonra, tamamıyla kurutulmasıdır. Eğer motosiklet zinciri yeterli bir şekilde kurutulmazsa, yağlama işleminin de pek bir anlamı kalmayacaktır.

Motosiklet Zinciri Bakımının Önemi

Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama
Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama

Motosiklet zinciri temizleme ve yağlama işlemi büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeninin ise motosiklete güç veren en önemli parçalardan birinin zincir olmasıdır. Zincir, yeterli seviyede bakılmaması durumunda, zaman içerisinde yıpranabilmekte ve görevini tam olarak yerine getiremeyebilmektedir.

Bir motosiklet zincirinin görevini tam olarak yerine getirememesi durumunda ise motosikletin tam gücünü arka tekere aktaramaması, motosikletin sabit bir hızda giderken ileri veya geri kendi atması, zincirin kopması, vites geçişlerinde anormal seslerin çıkması, dişlilere zarar vermesi vb. birçok durum ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar, gerek sizin sağlığınız gerekse motosiklet sağlığına büyük zarar verebileceği için, motosiklet zinciri bakımının önemi oldukça büyüktür.

Motosiklet Zinciri Yağlama Ürünleri

Motosiklet zinciri yağlama ürünleri, zincir bakımı için çok büyük önem arz etmektedir. Motosiklet zincir yağlarının en büyük problemlerinin başında zincirde tutunanaması, yağın hem motosiklete sıçraması hem de janta sıçraması gibi bir problem öne çıkmaktadır. Bu durum, zincirde yeteri kadar yağ olmadığının ve sağlıklı bir yağlama işleminin yapılmadığının en önemli göstergesidir. Bunun için zincir yağının yapışkanlı, yani silikonlu olması gerekmektedir. Bu konuda ise en iyi zincir yağlarının başında, Motul zincir yağı yer almaktadır.

Motul  C4 motosiklet zincir yağı, sağlıklı bir şekilde yağlama yapılması durumunda, zincir yüzeyinde 300 km’ye kadar herhangi bir sıçrama olmadan durabilmektedir. Özellikle yarış motorları için tasarlanan bu zincir yağının, günümüzde birçok motorcu tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama
Motosiklet Zincir Temizleme ve Yağlama

En uygun Motul C4 motosiklet zincir yağı için buraya tıklayabilirsiniz. 

Öte yandan öneriler ve tecrübeler doğrultusunda diğer birçok motosiklet zincir yağı ürünlerini kullanabilirsiniz. Eğer bütçeniz bir motosiklet zincir yağı almaya yeterli değilse, çıkma motor yağlarının da büyük iş göreceğini söyleyebiliriz.

Motosiklet Zincir Temizleme ve Bakımı ile İlgili Videolar

Motosiklet zincir temizleme ve bakımı ile ilgili, YouTube üzerinden birçok video bulunmaktadır. Bu videolar vasıtasıyla uygulamalı örneklerden faydalanabilir ve bu sayede motosiklet zincirinizin hem bakımını hem de temizliğini iyi bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Altın Elbiseli Adam Motosiklet Zincir Yağlama Videosu

Diğer Motosiklet Zincir Yağlama, Temizleme ve Bakım Videoları

Moto TR YouTube Kanalı Zincir Bakımı Videosu

Doğukan Candan YouTube Kanalı Motosiklet Zincir Bakım Videosu

Baba Oğul YouTube Kanalı Zincir Bakım ve Temizleme Videosu

Gelişim Sürücü Kursu YouTube Kanalı Zincir Bakım Videosu

Ben Tamir Ederim YouTube Zincir Bakım Videosu