Sosyal Medya Uzmanı Nedir ve Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Yeni bir meslek ve uzmanlık alanı olarak karşımıza çıkan sosyal medya uzmanlığı, son dönemlerin rağbet gören gelir kaynaklarından biridir. Konuya kulak aşinası olan birçok kişi öncelikle sosyal medya uzmanı nedir? sorusunu sormaktadır.

Sosyal medya uzmanlığı, adından da anlaşılacağı üzere sosyal medya üzerinde birçok platformu etkin bir biçimde kullanabilen kişilerin yaptığı bir meslektir. Sosyal medya ile ilgili birtakım tecrübeleri ve bireysel başarı sayılabilecek referansları olan kişiler, küçük, orta ve büyük fark etmeksizin, her türlü işletmenin sosyal medyadan daha gebiş kitlelere ulaşmasını sağlarlar. Sosyal medya uzmanları sadece sosyal platformları değil, aynı zamanda Google Adwords gibi önemli bir reklam aracını da etkin bir şekilde kullanan kişilerdir.

Günümüzde bu sektörün ve mesleğin henüz yeni olmasına karşın, ilerleyen süreçlerde işletmenin çapı fark etmeksizin, her türlü işletmenin bu hizmetten mutlaka yardım alacağı söylenebilir. Özellikle sosyal medya kullanımının giderek artıyor olması, işletmelerin marka kalitesini arttırabilmek, satışlarını arttırabilmek ve e-ticaret yapabilmeleri adına sosyal medya uzmanı kişilerden yardım almalarına neden olacak.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapmaktadır? Verdiği Hizmet Nedir?

Sosyal medya uzmanı, bir işletmenin günümüz şartlarında en önemli kollarından biridir. Çağımızın bilişim çağı olması ve her evde en az 2 ve daha üzeri cihazın internete bağlanabiliyor olması, işletmeleri e-ticarete yönelmeleri konusunda zorunluluğa neden olur. İşletmeler artık sahadan çok, sanal ortam üzerinden potansiyel müşterilerine ulaşmalıdırlar. Haliyle bu ulaşımı sağlayacak olan kişiler sosyal medya uzmanlarıdır. Söz konusu hizmeti veren kişiler, bir işletmenin sanal ortam üzerinden müşterilerine nasıl ulaşabileceğine dair üstün bir analiz yetenğine sahiptirler. Ayrıca bireysel olarak yapmış oldukları çalışmalar ve edinmiş oldukları tecrübeler sonucunda, işletmelerin sanal ortam üzerinden doğru hedefe ulaşabilmelerine olanak sağlarlar.

Ayrıca sosyal medya uzmanı nedir ve ne iş yapar? sorusunun cevabı sadece bu husularla sınırlı değildir. İşletmelerin sosyal medya hesaplarını yönetiminden de yine söz konusu kişiler sorumludur. Sanal ortam üzerinden müşterilerin sorularına, sorunlarına ve diğer yardım almak istedikleri konulara da yine sosyal medya uzmanları cevap verirler.

Google adwords gibi önemli bir reklam aracı da yine sosyal medya uzmanlığı yapan kişilerce etkin bir şekilde kullanılabilir. Google Adwords üzerinden nokta atışı niteliğindeki pazarlama stratejileri, yine söz konusu kişiler tarafından yapılmaktadır. İşletmelerin almış oldukları sosyal medya danışmanlığı ücreti dışında, söz konusu kişilere ayrı bir reklam bütcesi de vermeleri gerekir.

Sanal reklam ve pazarlama konusunda uzman olan bu kişiler, bu bütçeyi en verimli bir şekilde kullanarak, bütçenin kat kat fazlası olarak işletmlere kazanç sağlarlar.

Hangi İşletmeler Sosyal Medya Uzmanlığı Hizmeti Almalı veya Sosyal Medya Uzmanıyla Çalışmalıdır?

Giyim sektöründen tutunda bitkisel ilaç sektörüne, teknoloji sektöründen e-ticaret sitelerine ve daha birçok sektöre sosyal medya uzmanı gerekir. Özellikle yerel olarak değil de, ulusal olarak veya global olarak satış yapmak isteyen birçok işletme, mutlaka sosyal medya uzmanlığı konusunda destek almalıdırlar. Sahada potansiyel müşteriye ulaşmakta zorlanan her işletme, bu sayede kendilerine yeni bir kaynak yaratabilir. Yaratmış olduğu kaynakla da hem marka farkındalığı fırsatını hem de gelir imkanını iyi bir şekilde değerlendirebilir.

Gelişmekte olan ve orta segmentte yer alan her işletmenin sosyal medya uzmanlığı alması gereklidir. Ayrıca sosyal medya uzmanı nedir ve ne işe yarar? şeklinde araştırma yapan her işletme, seçeceği sosyal medya uzmanı üzerinde de araştırma yapmalıdır.

Tercih edilen kişi ya da sosyal medya uzmanlığı hizmeti veren firmanın referansları iyi bir şekilde incelenmelidir. İşletmenin vaatleri dinlenmeli ve uygun şartlarda bir sözleşme imzalanmalıdır.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunabilir?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?
Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanı olabilmek adına özellikle vakıf üniversitelerinden eğitim alınabilir. Bunun yanı sıra kişinin sosyal medya üzerindeki başarıları, yüksek takipçili hesapları ve daha fazla kitleye ulaşma stratejileri, sosyal medya uzmanlığının getirileridir.

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişiler, bu konuda eğitimler alarak sertifika sahibi olarak da bu hizmeti verebilirler.

Sosyal Medya Uzmanları Hangi Sosyal Medya Platformlarına Hakimdir?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?
Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Firmalar için ” sosyal medya uzmanlığı nedir ?” sorusu önem taşıyan bir konudur ancak çalışacakları sosyal medya uzmanının hangi platformlara hakim olduğu daha da taşıyan bir konudur. Bunun nedeni ise her sosyal medya platformunda, farklı kriterlere sahip olan kullanıcılar bulunmasıdır. Örnek verecek olursak; Instagram ve Facebook genel bir kullanıcı kitlesine hitap ederken, MySpace daha çok müzik sever bir kitleye hitap eder. Bu nedenle hangi sosyal medya platformunun, hangi kitlelere hitap edildiği konusu önem taşır. Standart bir sosyal medya uzmanının hakim olduğu platformlar şu şekildedir:

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • Tumblr
 • Snapchat
 • YouTube
 • Google Adwords
 • Google +
 • Flickr
 • Foursquare
 • Blogger

Genel olarak sosyal medya uzmanı görev tanımı ve sosyal medya uzmanlığı nedir sorularına cevap olan bu içeriğimiz, firmaların da neden bu kişilerle çalışmaları gerektiği konusunda da bilgi vermektedir.

 

İlgili İçerikler: