Vizelere Nasıl Çalışılmalı? | Vizelere Çalışma Yöntemleri

Vizelere Nasıl Çalışılmalı?

Vizelere Nasıl Çalışılmalı?

Vize dönemi yaklaşırken, üniversite öğrencilerinin akıllarında en çok dolaşan soruların başında vizelere nasıl çalışılmalı” sorusu yer almaktadır. Vizelere veya finallere fark etmeksizin, çalışma stilinizi baştan aşığa değiştirecek ve “vizelere nasıl çalışılmalı?” sorunuza cevap olacak bilgileri sizler için  derledik. İşte vizelere nasıl çalışmanız gerektiği konusunda en önemli taktikler.

Vizelere Çalışırken Nereden Başlanmalı?

Sınav dönemi yaklaşırken, sınav dönemine hazırlıksız yakalanmanız kadar doğal bir durum yoktur. Zaten öğrencilerin büyük bir çoğunluğu sınava çalışma işini son günlere bırakmaktadırlar. Kısa bir zaman dilimi içerisinde verimli bir çalışma elde etmek mümkün değil gibi gözükse de, aslında bir plan yaparak işe koyulmanız durumunda vizelerde en azından yeterli başarıyı elde edebileceğinizi söylemek mümkündür.

Vizelere Nasıl Çalışılmalı?
Vizelere Nasıl Çalışılmalı?

Vizelere Çalışma Planı Hazırlama

Vize dönemi yaklaşırken, zorlu ve kolay olan dersleri bir kenara koymakla işe koyulabilir, sonrasında ise sınav günlerine uyarlı bir çalışma programı hazırlanabilir. Hazırlanan bu program doğrultusunda saati saatine, dakikası dakikasına hangi sınava ne zaman çalışmanız gerektiğini mutlaka ayarlamanız gerekmektedir. Günlük en azından 1 saat dahi olsa zorlandığınız derslere çalışmalı, ardından da sınavlarınızın sıralamasına göre her gün bir sınava en azından 2 saat çalışmalısınız. Bu 2 saatlik zaman dilimini 3 veya 4 parçaya bölebilir, bu sayede daha verimli bir çalışma elde edebilirsiniz.

Vizelere Nasıl Çalışılmalı?
Vizelere Nasıl Çalışılmalı?

 

Nereden Çalışmak Gerektiğini Tespit Etme

Vize dönemi öncesinde vizelere nasıl çalışılmalı? sorusuna cevap ararken, kendinizi hocaların sorumlu tuttuğu büyük bir kağıt dizini içerisinde bulabilirsiniz. Hocalar her ne kadar yüklü sayfa sayısından öğrencileri sorumlu tutuyor olsalar da, bu sayfaların büyük bir çoğunluğundan soru sormayarak, öğrencileri genel anlamda hayal kırıklığına uğratıyorlar. Bu nedenle öğrencilerin nereden çalışmaları gerektiğini iyi bir şekilde tespit etmeleri son derece büyük önem taşıyor. Hocalar genel anlamda vize sınavlarında, işlemiş oldukları son ve orta konulara daha çok yoğunlaşıyor, genel anlamda soruları bu kısımlardan buluyorlar. Bu nedenle bu kısımda soru niteliği taşıyabilecek önemli olan her türlü bilginin altı çizilmesi, bu kısımlarda yer alan konulara iyi bir şekilde çalışılmalıdır.

Uyku Düzeni Oluşturma

Ders çalışma sırasında bilinci tamamıyla açık olması ve zihnin yeterince enerjik olması gerekmektedir. Bu iki temel faktörü sağlayan en önemli etkenlerden biri de uyku düzenidir. Günlük olarak 8 saat uyku hem beden hem de ruhsal açıdan, özellikle vize döneminde son  derece faydalı olacaktır. Az uyku, size halsizlik, yorgunluk ve rahatsızlık verecekken, çok uyku ise gün boyu bitkin olmanıza ve sürekli uykunuz varmış gibi hissetmenize neden olacaktır. 8 saatlik uyku, “vizelere nasıl çalışılmalı?” sorunuzun en önemli etkenlerinden biridir.

Ezberden Kaçınılmalı

Vizelere çalışırken yapılan en büyük hatalardan bir diğeri de, bilgileri öğrenmek yerine ezberlemektir. Eğer çalıştığınız konuyu ezberlemek yerine öğrenmeye  çalışırsanız, kolay kolay unutmanız mümkün olmayacaktır.

İlgili Yazılar:

One thought on “Vizelere Nasıl Çalışılmalı? | Vizelere Çalışma Yöntemleri

Comments are closed.