WordPress İçindekiler Eklentisi | Yazılara İçindekiler Eklentisi Nasıl Eklenir?

Wordpress İçindekiler Eklentisi

WordPress İçindekiler Eklentisi

WordPress içindekiler eklentisi, gerek SEO açısından gerekse site içi kullanılabilirlik açısından oldukça faydalıeklentilerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak tablo halinde bir görünüm sunan bu eklenti, günümüzde birçok web sitesi tarafından kullanılmakta ve Google’da bu eklentinin olup olmamasına büyük önem vermektedir. Peki, nedir bu içindekiler eklentisi ve ne işe yaramaktadır?

WordPress İçindekiler Eklentisi Nedir?

Wordpress İçindekiler Eklentisi
WordPress İçindekiler Eklentisi

WordPress içindekiler eklentisi, yazı içerisindeki başlıkları okuyucu karşısına çıkaran ve bu başlıklara link vererek, tıklandığı zaman o başlığa götüren bir eklentidir. Genel anlamda kullanıcıların sitenizde gezinmesi ve içeriklerinizden maksimum fayda sağlayabilmesi adına kullanılan bu eklenti, kullanıcı dostu olması nedeniyle de Google’ın sevmiş olduğu eklentilerden biridir. Peki, Google’ın bu denli sevmiş olduğu bu eklenti SEO’ya ne gibi faydalar sağlamaktadır?

WordPress İçindekiler Eklentisinin SEO’ya Katkısı

WordPress içindekiler eklentisi, SEO’ya doğrudan etki etmekte olan bir eklentidir. Bunun nedeni ise H1, H2 ve H3 gibi başlık etiketlerinin düzgün bir yapıda kullanılmasını sağlamasıdır. Bilindiği üzere bu başlık etiketleri, belirli yapılar ve düzen doğrultusunda kullanılmadığı zaman, SEO’ya ufak da olsa zararları bulunmaktadır. Google’ın böyle bir duruma sıcak bakmayacağını öngörebilmek mümkündür. Bu nedenle bu başlıkların belirli bir hiyerarşiye göre konumlandırılması gerekmektedir.

İçindekiler eklentisi ise yazı içerisindeki başlıkların belirli bir düzen ve Google’ın sevmiş olduğu bir yapıda konumlandırmaktadır. Öte yandan az önce de belirttiğimiz gibi kullanıcılara kolaylık sağlamasından ötürü, Google SEO hanenize ekstra bir puan daha vermektedir. Bu nedenle WordPress içindekiler eklentisinin SEO’ya katkısının mutlak suretle olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Son olarak bu eklenti sayesinde Google arama sonuçlarının sitenizle ilgili olan alt kısmında, başlıkların sıralandığı da görülmektedir. Bu durum hem Google tarafından hem de kullanıcı tarafından artı bir puan kazanmanıza neden olacak başka bir unsurdur.

WordPress İçindekiler Eklentileri Nelerdir?

WordPress içindekiler eklentisi olarak karşımıza birçok eklentinin çıkabileceğini söylemek mümkündür ancak bu eklentilerden birkaçı arasında seçim yapıp karar vermek gerekmektedir. WordPress eklenti havuzunda içindekiler eklentisi aramamanız adına sizler için en kullanışlı içindekiler eklentilerini derledik:

Easy Table of Contents

WordPress içindekiler eklentisi olarak en çok tercih edilen eklentilerin başında yer alan Easy Tablo of Contents, herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmaksızın, direkt olarak kullanabileceğiniz bir eklentidir. Sadece eklentinin ayar sayfasında, söz konusu tablonun nerelerde kullanılmasını istiyorsanız, o seçeneği işaretleyerek eklentinin kullanımına anında başlayabilirsiniz.

Easy Table Of Contents eklentisini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

CM Table Of Contents

CM Table Of Contents eklentisi, yazılara içindekiler tablosu ekleyen bir başka seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Easy Table of Contents eklentisi ile hemen hemen benzer özellikler gösteren bu eklenti, birkaç kısmında farklılık göstererek temel olarak aynı işlevi görmektedir.

CM Table Of Contents eklentisini buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 

Table of Contents Plus

En sık kullanılan WordPress içindekiler eklentisi olan Table of Contents Plus, kapsamlı ve son derece kullanışlı olan bir eklenti türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Birtakım kısa kodlar içeren bu eklenti, standart bir içindekiler eklentisine göre oldukça kapsamlı bir şekilde çalışmaktadır.

Table of Contents Plus eklentisini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

2 thoughts on “WordPress İçindekiler Eklentisi | Yazılara İçindekiler Eklentisi Nasıl Eklenir?

Comments are closed.