WordPress SEO Nasıl Yapılır? | En Etkili WordPress SEO Teknikleri

Wordpress Seo Nasıl Yapılır? Wordpress Seo Teknikleri

WordPress SEO Nasıl Yapılır?

WordPress SEO kavramı, e-ticaretten tutunda, blog yazarlığına, niche sitelerden tutun da, aklınıza gelebilecek her türlü kategoriye hitap eden internet sitesi için gerekli bir kavramdır. Bir sitenin SEO çalışması ne denli düzgün yapılırsa, ziyaretçisi o denli çok olacaktır. Nasıl ki; “para parayı çeker” gibi bir mantık varsa, WordPress SEO çalışmasının da iyi yapılması, ziyaretçinin ziyaretçiyi çekmesine neden olur. WordPress sitede SEO konusunda etkili olabilmek adına, birtakım teknikler, deneyimler, tecrübeler ve elbette ki Google sıralama kriterleri gibi detaylara dikkat etmek gerekir. Öte yandan SEO kavramının son derece geniş bir dünya olduğunu unutmamak ve bu dünya içerisinde öğrenimin hiçbir şekilde bitmeyeceğini de aklımızın bir köşesinde yer edindirmelisiniz.

Her WordPress site sahibinin SEO’ya başlarken sorduğu soruların başında elbette ki, “WordPress SEO nasıl yapılır?” sorusu yer alır. WordPress SEO çalışması için, SEO tekniklerinin yanı sıra sizin deneme yanılma yolu ile elde etmiş olduğunuz bilgiler, aslında tüm tekniklere göre çok daha etkili olacaktır. WordPress SEO teknikleri ise kendinizi geliştirmeniz konusunda sadece bir ön adım olacaktır.

WordPress SEO konusu üzerinde dururken, öncelikle mutlak suretle Google sıralama kriterlerini göz önünde bulundurmalı ve arama motoru optimizasyonu mantığını çözmelisiniz. Bu mantığı tam olarak çözebilmek mümkün olmasa da, kendinize metotlar geliştirmelisiniz.

WordPress SEO konusuna ufak bir giriş yaptığımıza göre, artık WordPress sitenizde ne gibi SEO çalışması ya da çalışmaları yapabileceğinize geçelim isterseniz.

Etkili WordPress SEO Teknikleri

Wordpress Site İçi SEO Nasıl Yapılır?
WordPress Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

WordPress’te SEO, sitenizin başarılı bir internet sitesi olması ve bolca ziyaret çekebilmesi adına önemlidir. Bu nedenle birtakım halihazırda bulunan tekniklere göz atmak faydalı olacaktır. Bu teknikler, zaten Google SEO kriterleri içerisinde de yer almakta ve genel anlamda kullanılan tekniklerdir. Bu teknikleri ilk olarak maddeler şeklinde sıralayalım ve sonrasında alt başlıklar halinde inceleyelim.

 • Özgün İçerik
 • Arama Motoru Görünürlüğü
 • Sitenizin URL Yapısı
 • SSL Sertifikası
 • Etkili bir WordPress SEO Eklentisi Kullanımı
 • SEO Uyumlu İçerik Hazırlama
 • SEO Uyumlu Tema
 • Anahtar Kelime Analizi
 • Sitemap
 • Google Search Console
 • Site Açılış Hızı
 • Yazılar Arası Link ve Yönlendirme
 • Devamlı İçerik
 • Robot.txt Dosyası
 • Sosyal Medya Etkileşimi
 • Cache Eklentisi
 • CDN Kullanımı
 • Meta Açıklamaları

WordPress SEO teknikleri başlığı altında görmüş olduğunuz tüm bu maddeler ilk başta gözünüzü korkutmuş olabilir. Tüm bu maddeler, SEO teknikleri bakımından en çok kullanılan, en etkili ve kesin sonuç veren maddelerdir. Ayrıca bu maddelerin uygulanışı da son derece kolaydır. Bu nedenle site içi SEO konusunda başarılı olmak istiyorsanız, tüm bu maddelerden yararlanarak, ciddi bir SEO çalışması ile başarılı olabilirsiniz. Öte yandan bu maddelerin çoğu birbiri ile bağlantılı ve birbirlerine alt başlık olabilecek maddelerdir. Bu nedenle çok görünmesi ve sizi yoracak gibi duruyor olması hevesinizi kırmamalıdır.

WordPress SEO Konusunda Özgün İçeriğin Önemi

Wordpress SEO Uyumlu İçerik
WordPress SEO Uyumlu İçerik

WordPress sitenizin SEO anlamında başarılı olması konusunda en etkili unsurlardan biri özgün içeriktir. Google ve diğer arama motorları, site sıralamalarında daima özgün içeriği olan sitelere öncelik vermektedirler. Bu nedenle her ne olursa olsun, sitenizde yer alan içeriktir mutlaka %100 özgün olmalıdır. WordPress SEO optimizasyonu yaparken bile, birçok araç içeriğinizin özgün olmasını önemle vurgular. Her şeyi bir kenara koyup, özgün içerik konusunda büyük bir çaba göstermek, son derece önemlidir.

Google ve diğer arama motorları, üst düzey yapay zekalarla ve SEO algoritmaları ile çalışırlar. Haliyle özgün içerik konusunda yapmış olduğunuz hileler dahi fark edilebilir. Bu durum ise sitenizin spama düşmesine ve trafiğinizin de ciddi ölçüde azalmasına neden olabilir. Yani üretmiş olduğunuz içeriğin benzersiz olması, fark yaratması ve her şeyiyle size ait olması oldukça önemlidir. WordPress SEO teknikleri konularını incelediğiniz zaman, yine özgün içeriğin ne denli önemli olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Peki, özgün içerik dışında, yine içerik konusunda, WordPress SEO için nelere dikkat etmeliyiz?

WordPress’te SEO Uyumlu İçerik Yazmak

WordPress siteniz için SEO uyumlu içerik yazmak, en az özgün içerik yazmak kadar büyük bir önem arz eder. İçeriğinizin özgün olmasının yanı sıra, SEO uyumlu olması da trafik elde edebilmeniz açısından önemlidir. SEO uyumlu içerik yazabilmek adına dikkat edilmesi gereken birçok husus söz konusudur. Hatta SEO uyumlu içerik yazmak yerine, SEO uyumlu içerik hazırlamak kavramı daha önemli bir kavramdır. Bunun nedeni ise SEO uyumlu içeriğin sadece özgün bir yazıdan ibaret olmadığı, içerikte bulunan görsellerin, videoların ve diğer unsurların da büyük önem taşımasıdır. Peki, SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır ve SEO uyumlu içerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Anahtar Kelime Analizi

WordPress SEO için dikkat edilmesi gereken en temel hususlardan biri, anahtar kelime analizidir. Bir içerik, mutlak suretle anahtar kelime üzerine kurulmalı ve bu anahtar kelime etrafında birtakım detaylar da göz önünde bulundurulmalıdır. İlgili başlıklar, ilgili diğer anahtar kelimeler ve yardımcı anahtar kelimeler de, anahtar kelime analizinde tespit edilmelidir. Sonrasında ise ufak ufak WordPress SEO uyumlu içerik hazırlanmalıdır.

WordPress site içi SEO detayları da yine anahtar kelime analizinden ve SEO uyumlu içerik hazırlamaktan geçmektedir. Anahtar kelime analizini iyi bir şekilde yapmalı, ardından başlıklar hazırlanmalıdır.

SEO Uyumlu Başlık Kullanımı

Google ve diğer arama motorları, SEO uyumlu içerik konusunda H1, H2, H3, H4 ve H5 gibi başlıklara büyük önem vermektedirler. Tüm bu başlıklar, içerikte düzenli ve sıralı bir şekilde geçmelidir. Arama motorları, yalnızca bu başlıkların kullanılmasına değil, düzenli bir şekilde kullanılıyor olmasına da dikkat etmektedirler. Ayrıca bu başlıklar içerisinde önemli anahtar kelimelerin de bulunması gereklidir. Başlıklar içerisinde yer alan anahtar kelimeler, yazınızın sıralama olarak yükselmesi konusunda son derece önem taşıyan bir unsudur.

Görseller ve Videolar

İçerik konusunda belki de en önemli unsurlardan bir diğer ise görseller ve videolardır. Bir içerikte bulunan görsel ve video gibi unsurlar, o içeriği güçlü kılmakta ve dolu olduğunu göstermektedir. Google robotları ve diğer arama motorlarının robotları, içerikler içerisinde bulunan görsellere büyük önem vermektedir. Ayrıca içeriğin videolarla da desteklenmesi, tadından yenmez bir içeriğin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Yalnız, görsellerin SEO uyumlu olması da son derece önemlidir. Yani görselin boyut olarak küçük olması, özgün olması, alt yazılarında anahtar kelime geçiyor olması ve görsel isminin de yine anahtar kelime içeriyor olması, sırlamada içeriğinizin öne çıkmasına neden olacaktır.

Kelime Sayısı

İçeriğin toplamda kaç kelimeden oluştuğu da, arama motoru optimizasyonu konusunda oldukça önemlidir. WordPress SEO konusunda etkili olabilmek adına, içeriklerinizin en az 350 kelime barındırıyor olması önemli bir husustur. İmkanı varsa içeriğin 1000 kelimeye kadar uzatılması da mümkündür. Bu noktada dikkat edilmesi gereken tek husus, kelime sayısını arttırmak için gereksiz konulara değinilmemeli ve sürekli olarak aynı kelimeler kullanılmamalıdır. Bu durum Google ve diğer arama motorlarında kötü bir izlenim vermenize neden olabilir.

Anahtar Kelime Sayısı

Bir içerikte, anahtar kelime sayısının, içeriğin toplamda sahip olduğu kelime sayısı ile orantılı olması gerekir. Genel anlamda kelime sayısı/ %2.5 oranı verilse de, 100 kelime başına 2 defa söz konusu anahtar kelimeyi geçirmek mantıklı olanıdır. Anahtar kelimenin fazla kullanılması, Google’ın içeriğinizi spam olarak algılamasına sebep olabilir.

Yazı İçi Link Verme

İçeriğinizi hazırlarken, içeriğin herhangi bir kısmında veya sonunda, WordPress sitenizde yayınlanmış olan bir başka yazıya link vermelisiniz. Bu durum hem yayınlanmış yazınızı hem de yayınlanacak olan yazınızı güçlü gösterecektir.

Kaynak Gösterme

İçerikte, gerektiği yerlerde kaynak göstermeli ve gerektiği yerde de dışarıya link vermelisiniz. Bu durum arama motoru optimizasyonu konusunda bir güven unsurudur. Haliyle WordPress SEO konusunda da size bir artı puan olarak dönecektir.

Arama Motoru Görünürlüğü

WordPress site içi SEO konusunda başarılı olmanın bir diğer unsuru ise arama motoru görünürlüğüdür. WordPress sitenizin kurulumu esnasında “Arama motorlarının bu siteye ulaşmasına engel olmaya çalış” seçeneği direkt olarak işaretli gelir. Yani siz bu işareti kaldırmazsanız, siteniz arama motorlarına karşın kapalı olur. Haliyle bu durum da “WordPress SEO nasıl yapılır?” sorusu üzerinde yaptığınız araştırmayı ve edindiğiniz bilgileri suya düşürür.

Bu gibi kötü durumlarla karşılaşmamak adına, mutlak suretle bu seçeneğin kaldırılmış olması gerekmektedir. Ayrıca sitenizi yine webmaster tool’lara da eklemeyi unutmamanız gerekmektedir.

Site ve İçerik URL Yapısı

Sitenizin ve içeriklerinizin URL yapısı, WordPress SEO teknikleri konusunda size çok büyük avantaj sağlar. Sitenizde her türlü postun, URL yapısında ve sitenizin genel URL yapısında, mutlak suretle “postname” yani içerik adının yer alması gerekir. Sitenizin URL’sinde veya içeriklerinizin URL’sinde bulunan her anahtar kelime, SEO sırlamaları konusunda sizi bir adım öne taşıyacaktır. Öte yandan Google Arama Motoru Optimizasyonu kriterlerinde de bu konuya değinildiğini söylemek mümkündür.

SSL Sertifikası

“İç SEO nasıl yapılır?” sorusu üzerinde yapmış olduğunuz araştırmalar, karşınıza “SSL” kavramını çıkaramayabilir. Haliyle bu durum, sitenizin SEO konusunda ciddi bir gerileme yaşamasına ve hatta trafiğinizde de büyük ölçüde azalmaların olmasına sebep olur. Google, yeni arama motoru algoritmasında ve yeni SEO kriterlerinde SSL sertifikasına büyük önem vermektedir. SSL sertifikası, sitenizin Google gözünde güvenilir olduğunu kanıtlar. SSL sertifikası, kullanıcı verilerinin 3. şahıslar tarafından erişilemeyeceğinin en önemli garantisidir. Eğer sitenizde SSL sertifikası yoksa, kullanıcılar aşağıda yer alan görselle karşılaşır ve bu durum da haliyle trafiğinizin düşmesine neden olur.

SEO Uyumlu Tema

WordPress SEO konusunun bir diğer önemli hususlarının başında ise SEO uyumlu temalar yer almaktadır. SEO uyumlu temalar, kod kalabalığı olmayan, arama motoru dostu olan ve SEO için dizayn edilmiş temalardır. Bu temalar sayesinde sitenizin arama motorlarının gözünde artı puan alacağını unutmamanız gerekir. Haliyle bu durum da bir SEO uyumlu tema bulmanız konusunda size bir önayak olacaktır.

Sitenizin Açılış Hızı

WordPress SEO konusunun bir diğer önemli noktası ise sitenin ya da sayfalarınızın açılış hızıdır. Açılış hızı, SEO kriterleri konusunda üst sıralarda yer almaktadır. Sitenizin açılış hızının yüksek olması, kullanıcıların içeriğinize daha hızlı erişmesine ve vakit kaybetmemelerine neden olur. Bir internet sitesinin hızının yüksek olabilmesi adına, kod yoğunluğunun az olması gerekir. Yani SEO uyumlu tema, site açılış hızı konusunda en önemli unsurların başında yer alır. Bunun yanı sıra sitenizde kullanmış olduğunuz eklentiler de, site açılış hızı konusunda sorun teşkil edebilir. Gereksiz eklentileri kullanmakta kaçınmalı, kod yoğunluğunun ya da işlem yoğunluğunun fazla olduğu temalardan uzak durmalısınız. Haliyle bu durum sitenizin açılış hızının bir hayli yüksek olmasında son derece olumlu bir etki sağlayacaktır.

Sosyal Medya Etkileşimi

Arama motorları, sitenizin ve sitenizde yer alan içeriklerin, farklı mecralarda dolaşıyor olması konusuna da dikkat etmektedirler. Bir içerik, bir site ya da sitenize ait herhangi bir URL, farklı mecralarda ne kadar çok dolaşırsa, SEO konusunda o denli büyük katkı sağlayacaktır. Özellikle Facebook, Twitter, Instagram ve aklınıza  gelebilecek diğer her türlü sosyal mecra, sitenizin bulunması için son derece uygundur. Bu nedenle içeriklerinizi ve sitenizi bu mecralarda sık sık güncel bir şekilde paylaşmanız, SEO konusunda artı bir puan olacaktır.

WordPress SEO Eklentisi

Wordpress Seo Eklentisi
WordPress Seo Eklentisi

WordPress SEO eklentisi veya eklentileri, site içi SEO konusunda belki de en önemli etkenlerden biridir. Bu eklentiler, SEO konusunda ipuçları vererek, sitenizin arama motorlarına uygun bir hal almasına olanak sağlamaktadırlar. Günümüzde kullanılmakta olan birçok eklenti bulunurken, en çok tercih edilen eklentilerden biri WordPress SEO by Yoast eklentisi olarak bilinmektedir.

Sitenize söz konusu SEO eklentisini kurmakla birlikte her şeyin bittiğini düşünmek yanlış olacaktır. Bunun nedeni ise söz konusu eklentinin birtakım ayarlar sonucunda verimli bir şekilde hizmet veriyor olmasıdır. Yani eklentiyi kurduktan sonra yapacağınız ayarlar, SEO konusunda daha iyi bir sonuç almanızda etkili olacaktır. Yoast SEO settings veya Yoast SEO ayarları, SEO konusunda ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.

WordPress SEO yöntemleri denildiği zaman bu ayarların da akla geldiğini söylemek mümkündür. Bu nedenle bu eklentinin ayarlarını iyi bir şekilde yapmanız, ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Diğer WordPress SEO Yöntemleri

Yoast Seo Ayarları Nasıl Yapılır?
Yoast Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress’te SEO konusunda başarılı olabilmek adına öncelikle bir takım soruların sorulması ve bu soruların cevaplanması gerekmektedir. Bu sorular ise şu şekildedir:

 • WordPress SEO İçin İpuçları Nelerdir?
 • WordPress SEO Nasıl Yapılır?
 • WordPress’te SEO Yapmak İçin Neler Gereklidir?
 • WordPress’te SEO Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
 • WordPress İç ve Dış SEO Ayarları Nasıl Yapılır?
 • İç SEO Nasıl Yapılır?

Tüm bu soruların büyük bir çoğunluğunu içeriğimizde yer alırken, ekstra olarak dikkat etmeniz gereken hususların da olduğunu söylemek isteriz.

Bu hususlardan ilki; sitenizde “WordPress İçindekiler Eklentisi”nin kurulu olmasıdır. WordPress içindekiler eklentisi, Google SEO kriterleri açısından ciddi anlamda büyük önem taşır. Ayrıca meta açıklamalarında da linkleme işlemi yaparak, sitenizin üst sırlarda çıkmasında son derece etkili olur.

WordPress İçindekiler Eklentisi konusunda daha fazla detay almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. 

CDN ve Cloudflare kullanımı gibi hususlar da, dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. CDN, sitenizin dosyalarını tek bir sunucuya değil de, farklı farklı bölgelerdeki sunuculara paylaştırarak, kullanıcıların erişimini hızlandırmaktadır. Bu sayede sitenizin hızı da aynı oranda artmaktadır. Öte yandan Cloudflare kullanımı ise sitenizin Hosting problemi veya herhangi bir problemden ötürü erişim dışı kalması gibi durumlarda, sitenizin çevrimdışı hizmet vermesine yardımcı olmaktadır.

Cloudflare kullanımı ve Cloudflare ile CDN ilişkisini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.